Zima coraz bardziej mroźna. Gazprom zaciera ręce

Bloomberg

Nigdy jeszcze w swojej historii Gazprom nie sprzedał w styczniu Europie tak dużo gazu. Eksport napędziła mroźna zima. Polska zwiększyła zakupy rosyjskiego gazu o blisko 90 procent.

W styczniu Gazprom wyeksportował do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw rekordową w historii ilość gazu – 19,4 mld m sześc. – poinformował w poniedziałek 1 lutego rosyjski koncern.

„To o 45,4 proc. (6,1 mld m sześc.) więcej niż w styczniu ubiegłego roku i najlepszy wynik stycznia w historii dostaw eksportowych spółki” – chwalą się Rosjanie.

Zakupy w Gazpromie zwiększali tak kluczowi odbiorcy rosyjskiego gazu jak największy klient Niemcy – o 32,4 proc., a także Turcja – o 20,8 proc., Francja – o 77,3 proc., Holandia – o 21,2 proc. Włoskie zakupy podskoczyły aż o 221,5 proc.

Bloomberg

Rosjanie podkreślają, że wśród liderów wzrostu zakupów znalazła się też Polska. PGNiG importował o 89,9 proc. gazu więcej aniżeli w styczniu 2019 r.

Rosnące lawinowo zamówienia, wymusiły na Gazpromie zwiększenie wydobycia gazu. Według wstępnych danych produkcja błękitnego paliwa w styczniu wzrosła o 6,4 proc. (2,8 mld m3) w ujęciu rocznym i wyniosła 47 mld m sześc. – podała spółka.

Rosyjski gaz szerokim strumieniem wlewa się także do Chin. Gazociąg Siła Syberii w styczniu dostarczył o 2,5 proc. gazu więcej ponad zobowiązania kontraktowe i było to 2,9 raza więcej niż w styczniu 2020 r. – podał Gazprom. Dostawy Gazpromu rosną także w na rynek krajowy. Rosja pozostaje w uścisku mocnych mrozów. W styczniu Gazprom sprzedał Rosjanom o 16,7 proc. (4,9 mld m3) gazu więcej niż rok wcześniej.

Bloomberg

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pensje szefów Shell będą zależne emisji CO2

Nowa zasada wynagradzania kierownictwa paliwowego giganta. Pensje szefów koncernu będą zależały od wyników redukcji emisji ...

OZE: Rekordowy początek maja w Niemczech

Przez dwie godziny 1 maja niemieckie ekoelektrownie pokrywały całość zapotrzebowania na energię tego kraju. ...

Bliżej budowy Baltic Pipe

Zapadła pozytywna decyzja inwestycyjna w sprawie budowy gazociągu z Danii do Polski. Projekt ma ...

Rewolucja w Wenezueli może zatrząść rynkiem ropy

USA uznały Juana Guaido, lidera wenezuelskiej opozycji za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Podobnie zrobiły też: ...

W końcu ulga dla KGHM?

Grupa posłów PiS chce zmniejszyć obciążenie spółki z tytułu podatku od kopalin. Kilka dni ...

Sankcje uderzą w Gazprom

Agencja Moody’s ostrzega, że ostrzejsze sankcje USA wobec Rosji negatywnie wpłyną zdolność kredytową Gazpromu ...