Nord Stream 2 stracił ubezpieczenie. Gazprom ma nowy problem

Bloomberg

Kolejna zachodnia firma wycofała się z udziału w powstaniu rosyjskiego gazociągu na dnie Bałtyku. Nord Stream 2 stracił ubezpieczyciela.

Szwajcarska firma ubezpieczeniowa Zurich Insurance Group przestanie ubezpieczać budowę gazociągu Nord Stream 2 ze względu na groźbę sankcji USA, informuje agencja Bloomberg. Według źródeł agencji, spółka może zostać objęta nowymi sankcjami USA wobec firm świadczących usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla rurociągu.

Zurich Insurance Group nie komentuje możliwych sankcji USA wobec Nord Stream 2. Przedstawiciele firmy powiedzieli wcześniej rosyjskiej agencji RIA Nowosti, że „W Zurich Insurance działa kompleksowy system zgodności postępowania z przepisami. Firma stara się w pełni przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących sankcji”.

Aleksij Miller, prezes Gazpromu/Bloomberg

Firma ubezpieczeniowa nie ustosunkowała się do całej sprawy. „Ze względu na poufność nie komentujemy żadnych relacji z klientami” – czytamy w odpowiedzi Szwajcarów na prośbę o komentarz do doniesień mediów, że Nord Stream 2 nie będzie ubezpieczony.

Przedstawiciel ubezpieczyciela dodał również, że podobnie jak poprzednio, pozycja Zurich Insurance Group pozostaje niezmieniona: firma posiada kompleksowy system zgodności regulacyjnej i zobowiązuje się do pełnego przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących sankcji.

W styczniu gazociąg Gazpromu utraci nie tylko ubezpieczyciela, ale też duńską firmę, która przygotowywała raport oddziaływania inwestycji na środowisko i norweską firmę, która certyfikowała gazociąg. Bez certyfikatu niemożliwe jest uruchomienie wciąż niedokończonego gazociągu.

Prace w duńskich wodach miały się rozpocząć 15 stycznia, ale nie ruszyły. Do położenia pozostaje 157 km rury.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wysokie marże na przerobie ropy

Końcówka ubiegłego roku była udana dla polskich rafinerii. W grudniu i całym IV kwartale ...

Elektrownie jądrowe znacznie przyspieszą transformację energetyczną w Polsce! Polemika

Inwestycje w elektrownie jądrowe to inwestycje w duże i stabilne, w pełni sterowalne źródła ...

Rosneft rusza na łowy

Rosyjski koncern chce kupować coraz więcej aktywów na świecie, by zbudować swoją sieć produkcji ...

Są normy jakości dla węgla. Co się zmieni?

Minister energii podpisał długo oczekiwane rozporządzenie wprowadzające normy jakości dla węgla spalanego w domowych ...

Bajka o atomie

Chcąc wygaszać energetykę węglową, musimy mieć nowe źródło energii. Pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi ...

Manipulacje cen prądu w prokuraturze

Prezes URE złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji lub próby manipulacji ...