Oligarcha pozywa Naftogaz do Londynu

www.sxc.hu

Ukraiński bogacz chce od państwowego koncernu sowitej rekompensaty, za zmuszenie do sprzedaży gazu dla ludności poniżej kosztów wydobycia.

Pozew do arbitrażowego sądu w Londynie złożyły Littop Enterprises Ltd., Bridgemont Ventures Ltd. i Bordo Management Ltd.  Firmy powiązane z Ukrnaftą (największa spółka wydobywcza ropy i gazu na Ukrainie), którą wtedy kontrolował Ihor Kołomojski poprzez swoją grupę Prywat. W sądzie domagają się kompensacji za gaz dostarczony w latach 2006-2011 na potrzeby ludności, podała agencja Interfaks.

Firmy argumentują, że państwowy Naftogaz zmuszał je do sprzedaży po cenie niższej od kosztów wydobycia, a także, że Naftogaz zabrał część ich gazu znajdującą się w podziemnych zbiornikach. Naftogaz przyznał się w marcu w opublikowanym po raz pierwszy audycie za 2013-2014 r do wykorzystania 10 mld m3 gazu Ukrnafty. Z tego tytułu powstał dług 3,7 mld hrywien (dziś to 160 mln dol.).

Ukrnafta uważa wyliczenia i dane za zaniżone. Wg. niektórych mediów Naftogaz jest winny spółce ok. 50 mld hrywien (2,2 mld dol.).

W marcu wyszło na jaw, że Kołomojski miał płacić po 5 mln dol. miesięcznie łapówki byłemu prezydentowi Leonidowi Kuczmie za otrzymanie kontroli nad Ukrnafta. Oligarcha stracił urząd gubernatora Dniepropietrowska w rządzie Arsenija Jaceniuka. Rada Najwyższa pozbawiła go też kontroli nad tym przynoszącym mu krociowe zyski koncernem paliwowym a zasiadający na fotelu prezesa człowiek bogacza, został usunięty ze stanowiska. Kołomojski zjawił się wtedy w siedzibie zarządu Ukrnafta w otoczeniu uzbrojonej po zęby ochrony. Chciał siłą wyrzucić nowego prezesa i znów posadzić na stołku swojego człowieka. Nie udało się. Obecnie Kołomojski i powiązane z nim spółki mają mniejszościowy pakiet Ukrnafty (47 proc.). Państwowy Naftogaz ma 50 proc. plus akcja.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen podpisał list intencyjny z PKP Cargo

Płocki koncern i największy polski przewoźnik kolejowy zawarły porozumienie dotyczące współpracy w obszarze transportu, ...

#RZECZoBIZNESIE: Marek Józefiak: Walkę ze smogiem zacznijmy od norm jakości węgla

Mam nadzieję, że te normy będą podyktowane naszym zdrowiem, a nie troską o kieszeń ...

Tchórzewski: rekomendacje KGHM, Enei i Energi optymalne

Minister energii Krzysztof Tchórzewski jako „optymalne” określił propozycje zarządów KGHM, Enei oraz Energi w ...

Donald Tusk krytykuje projekt Nord Stream 2

Bruksela szykuje się do negocjacji z Rosją na temat Nord Stream 2. Przewodniczący Rady ...

Cios w unię energetyczną

Niemcy nie chcą wspólnego z Polską regionalnego planu na wypadek kryzysu gazowego. Plan wzmocnienia ...

Shell odpowie przed holenderskim sądem

Koncern energetyczny Shell odpowie przed holenderskim sadem za katastrofę ekologiczną w Nigerii. Sędzia Hans ...