Serbia opóźnia Turecki Potok

Adobe Stock

Druga nitka tureckiego gazociągu Gazpromu, którym rosyjski gaz miał zasilić Unię, nie zostanie oddana w tym roku. Serbowie odłożyli dokończenie inwestycji co najmniej do połowy 2021 r.

Agencja S&P Global Platts dowiedziała się, że ​​serbska część gazociągu Turecki Potok nie będzie gotowa co najmniej do połowy 2021 r. I chociaż Serbia w grudniu 2019 r zakończyła układanie swojej części rur (403 km) od granicy bułgarskiej do granicy z Węgrami, to budowa tłoczni dostarczającej gaz na Węgry (stacja kompresorowa) powinna zakończyć się dopiero w maju 2021 r. Gazprom zapewnia, że tak miało być.

„Zgodnie z planami strony serbskiej, uruchomienie tłoczni w Serbii nie było oczekiwane w 2020 roku, więc błędem jest mówienie o opóźnieniu jej uruchomienia” – wyjaśnił koncern, cytowany przez agencję Prime.

Bloomberg

Firma podkreśliła również, że Turecki Potok to gazociąg biegnący po dnie Morza Czarnego i łączący systemy transportu gazu Rosji i Turcji (pierwsza nitka). Druga nitka ma transportować rosyjski gaz do południowych krajów Unii – m.in. na Węgry i do Bułgarii. Gazprom podkreśla, że od turecko-bułgarskiej granicy zaczynają się systemy gazowe Unii.

„Zgodnie z europejskim ustawodawstwem energetycznym rozwój systemów przesyłowych gazu w UE leży w wyłącznej kompetencji operatorów przesyłowych gazu i organów regulacyjnych w poszczególnych krajach” – podkreślają w Gazpromie.

Projektowana przepustowość Tureckiego Potoku to 31,5 mld m sześc. gazu rocznie. Dostawy komercyjne rurociągiem rozpoczęły się 1 stycznia 2020 roku. Jednak Turcja składała minimalne zamówienia i od połowy roku gazociąg stał pusty.

Adobe Stock

W ciągu dwóch lat Ankara diametralnie przeorientowała swój rynek gazu z importu surowca rosyjskiego na gaz z Azerbejdżanu i LNG. Dopiero we wrześniu Turcy wznowili zakupy, importując 1,9 mld m3.

Główną przyczyną spadku dostaw rosyjskiego gazu do Turcji są jego wysokie koszty: w pierwszej połowie 2020 roku cena rosyjskiego gazu była trzykrotnie wyższa od cen, po jakich Turcja kupowała LNG na rynku zagranicznym na giełdach gazu (spotowych).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie udział zielonych napędów w transporcie osób i towarów

Samochody na prąd już się rozpowszechniły, teraz przychodzi czas na wodorowe pociągi, a nawet ...

Państwo powinno karać producentów smogu

Nie wystarczy rządowy program i pokaźny budżet, potrzebna jest przede wszystkim determinacja oraz konsekwencja ...

Energa nie angażuje się w projekt jądrowy

Po udanym zeszłym roku ten również zapowiada się dla Energi dobrze. Zarząd spodziewa się ...

Tajemnicze uszkodzenie gazociągu z Polski

Ukraina wstrzymała import gazu z Polski z powodu rozhermetyzowania gazociągu na swoim terenie. Przyczyny ...

Węgiel w kryzysie, a gazu z łupków brak

Potrzebna jest nowa polityka surowcowa państwa, na bazie której rodzime koncerny energetyczne i paliwowe ...

Płock: farma fotowoltaiczna na składowisku odpadów

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Kobiernikach pod Płockiem planuje budowę farmy fotowoltaicznej o ...