Niski popyt na gaz. Gazprom straci najwięcej

Koronawirus i ciepła pogoda w Europie mogą w tym roku zmniejszyć eksport gazu z Rosji o 16 procent. To trzy razy większy spadek aniżeli prognozowany dla globalnego rynku gazu.

Publikacja: 19.10.2020 19:51

Niski popyt na gaz. Gazprom straci najwięcej

Foto: Bloomberg

Według szacunków rosyjskiej Narodowej Agencji Ratingowej (NRA) globalne zużycie gazu w 2020 r będzie niższe o rekordowe 4–5 procent w ujęciu rocznym. To największy spadek popytu na gaz w ciągu ostatnich 11 lat. Eksperci są zgodni co do tego, że Gazpromu straci najwięcej – rosyjski eksport będzie o 16 procent mniejszy. Poprawi się w 2021 roku jednak ceny gazu pozostaną dość niskie przy utrzymującej się nadwyżce podaży, informuje Kommersant.

Rosyjski rynek gazu skurczy się w 2020 roku o 6,4 proc. do 691 mld m sześc., W okresie styczeń-wrzesień produkcja w Rosji spadła o 8 proc. do 500 mld m sześc., Jeszcze mocniej zmniejszyła się średnie dzienne wydobycie – o 15,3 procent, głównie za sprawą Gazpromu, który wydobył o 12 proc. mniej r/r. W tym czasie pozostałe rosyjskie firmy gazowe wydobywały błękitne paliwo na ubiegłorocznym poziomie.

Gwałtowny spadek cen ropy i gazu do końca roku, może zmniejszyć łączne przychody sektora naftowo-gazowego Rosji o jedną trzecią, a EBITDA i zysk netto będą mniejsze odpowiednio 2 i 4,5 razy. Jednocześnie zadłużenie rosyjskich koncernów może się podwoić – do 2,6 EBITDA.

""

iStocktrusew

energia.rp.pl

Maria Biełowa dyrektorka ds.badań w Vygon Consulting, uważa, że ​​w przyszłym roku średnia cena gazu na amerykańskim Henry Hub może wzrosnąć do 3 dolarów za 1 mln BTU z 2,15 dol w tym roku. Cena w Europie na wolnym rynku – holenderski hubu i giełda gazu TTF sięgnie 3,5 dol. za 1 mln BTU. A ceny LNG w Azji prawie się podwoją do 5-6 dolarów.

Jeśli chodzi o eksport rosyjskiego gazu na rynki zagraniczne w 2020 r nastąpi spadek dostaw we wszystkich kierunkach, z wyjątkiem gazu skroplonego i rurociągowego do Chin. Zdaniem Biełowej eksport Gazpromu rurociągami do Europy, będzie niższy o 17,1 proc. i wyniesie do 165 mld m sześc. Do krajów byłego Związku Radzieckiego spadnie o 15 proc., do 29,1 mld m sześc.

W dłuższej perspektywie Chiny i inne rynki azjatyckie mogą stać się lokomotywą ożywienia w globalnym sektorze gazowym. Analitycy Moody`s spodziewają się, że uruchomienie nowych mocy do produkcji LNG – ok. 140 mld m sześc.

""

Alexey Miller, chief executive officer of Gazprom PJSC/Bloomberg

energia.rp.pl

Do 2024 r. eksport rosyjskiego gazu rurociągowego pozostanie konkurencyjny wobec importu LNG do Europy, co pozwoli Gazpromowi na utrzymanie udziału w rynku europejskim (obecnie 36 proc.). Moody’s zauważa, że ​​przy wystarczającym popycie, monopolista może zwiększyć produkcję na istniejących złożach o 50-100 miliardów metrów sześciennych rocznie przy stosunkowo ograniczonych inwestycjach.

Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać
Gaz
Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej
Gaz
Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów
Gaz
Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe
Gaz
Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni