Energetyczny biznes łączy Żydów, Arabów i Amerykanów

A wind turbine stand on property/Bloomberg

Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i USA wypracowały wspólną strategię energetyczną. Będą współpracować w obszarach energii odnawialnej, wydobycia ropy i gazu oraz odsalania wody morskiej.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone i Państwo Izrael uznają znaczenie skupienia się na praktycznych krokach przynoszących wymierne rezultaty w sektorze energetycznym. Zgadzają się wspólnie promować ściślejszą koordynację w tej dziedzinie, w tym w obszarach energii odnawialnej, oszczędzania energii, wydobycia ropy i gazu, technologii odsalanie wody ”- głosi oświadczenie wydane po spotkaniu w Dubaju.

Ponadto ministrowie ds. energii trzech krajów postanowili wspólnie „szukać rozwiązań problemów energetycznych, przed którymi stoi naród palestyński, poprzez rozwój zasobów energetycznych, technologii i infrastruktury”.

Morska farma wiatrowa/Bloomberg

W sierpniu Izrael i ZEA ogłosiły całkowitą normalizację stosunków. We wspólnym trójstronnym oświadczeniu ze Stanami Zjednoczonymi mówi się, że Izrael na mocy umowy ze ZEA tymczasowo odłoży decyzję o rozszerzeniu swojej suwerenności na terytorium na Zachodnim Brzegu rzeki Jordan.

Izrael ma kilka podmorskich złóż u swoich wybrzeży. M.in. złoża gazu Tamar i Dalit. Ich zasoby to odpowiednio: 238 mld m3 i 20 mld m3. Wydobycie prowadzi tam konsorcjum na czele z amerykańskim Noble Energy oraz izraelskim Delek Drilling. W składzie są też Isramco Negev 2, Dor Gas i Avner Oil Exploration.

Izrael ma jeszcze jedno wielkie podmorskie złoże gazu – Lewiatan z zasobami ocenianymi na 480 mld m3. Gazu z Lewiatana starczy Izraelowi na pełne zaopatrzenie przez 100 lat. Dlatego resztę swojego gazu Izrael może eksportować.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chwilowa wygrana górników

Pierwsze sygnały o porozumieniu rządu z górnikami ze Śląska nie napawały optymizmem. Obietnice gwarancji ...

Gazprom najlepszy na świecie

Rosyjski koncern zmienił na fotelu światowego lidera światowej branży energetycznej amerykański Exxon Mobil. Polski ...

Polscy górnicy potrzebni w czeskich kopalniach

Był czas, kiedy to Polacy poszukiwali tam pracy. Dziś jest odwrotnie – to czeskie ...

Prąd płynie przez granice

Trzeba zwiększyć zdolności przesyłowe. To ożywi handel i zwiększy bezpieczeństwo – mówi Ireneusz Łazor, ...

Pozytywne testy kotła w Jaworznie

2,5 tys. ton pary na godzinę – jeden z najnowocześniejszych bloków energetycznych jaki powstaje ...

Rodzimi innowatorzy szukają sposobu na większą moc i efektywność cieplną

VPPlant, LGM, Sepin czy Gradis to tylko część z licznych startupów, które postawiły na ...