Europa i Azja nie chcą LNG z Ameryki

A liquefied natural gas (LNG) tanker sits under construction at the Samsung Heavy Industries Co. shipyard in Geoje, South Korea, on Friday, Feb. 1, 2019. Korea Development Bank (KDB) has contacted Samsung Heavy on whether it would be interested in Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co. before the bank makes a definitive decision on its stake. Samsung Heavy will review KDB's proposal for Daewoo, the company said in a text message. Photographer: SeongJoon Cho/Bloomberg

Niski popyt i ceny na gaz w Unii i Azji uderzają w amerykańskich eksporterów LNG. Klienci rezygnują z zakupów.


Rządowa Administracja Informacji Energetycznej USA (EIA) informuje, że klienci z Europy i Azji zrezygnowali z ponad 110 przewidzianych na okres letni dostaw amerykańskiego LNG. 
„Łagodna zima i ograniczenia związane z pandemią doprowadziły do zmniejszenia światowego popytu na gaz i do wzrostu jego zapasów w Europie i Azji. A to z kolei zmniejszyło import LNG. Niskie ceny rynkowe na gaz ziemny i skroplony w Europie i Azji obniżyły opłacalność eksportu LNG z USA, gdzie gaz jest szczególnie wrażliwy na poziom cen” – piszą analitycy EIA.

The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg


Dodają, że „klienci zrezygnowali z ponad 70 dostaw amerykańskiego LNG w czerwcu oraz ponad 40 w lipcu i sierpniu. Dla porównania 74 dostawy LNG były wyeksportowane z USA w styczniu br”. Według oceny EIA w wyniku rezygnacji klientów europejskich i azjatyckich, wielkość eksportu LNG z USA w czerwcu wynosiła średnio 3,6 miliarda stóp sześciennych dziennie, a w lipcu i sierpniu będzie to średnio 2,2 miliarda. Oznacza to wykorzystanie amerykańskiego potencjału eksportowego LNG zaledwie w jednej czwartej.

 

Amerykański Departament Energii spodziewa się, że w czwartym kwartale popyt na gaz skroplony na świecie zacznie się stopniowo odbudowywać. Dlatego „eksport LNG z USA zacznie rosnąć we wrześniu i między grudniem 2020 a lutym 2021 wyniesie średnio 7,1 miliarda stóp sześciennych dziennie. Departament ponownie obniżył swoją prognozę eksportu amerykańskiego LNG. W 2020 r. Agencja spodziewa się 5,35 miliarda stóp sześciennych dziennie, podczas gdy w czerwcu oczekiwano 5,7 miliarda. Prognoza na 2021 r została zmniejszona do 7,28 mld stóp sześciennych dziennie z wcześniej oczekiwanych 7,31 mld.

Dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu/Gaz-System

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG wynajęło platformę wiertniczą

Koncern wraz z Aker BP pozyskał urządzenie dzięki któremu chce wykonać nowe otwory wydobywcze ...

Komornik wchodzi do Gazpromu

Rosyjski koncern nie zapłacił 36 mln euro kary nałożonej nań przez litewski urząd antymonopolowy. ...

W sprawie węgla Polska nadal płynie pod prąd

Krajowe koncerny energetyczne zostały po raz kolejny zmuszone do finansowania rządowych obietnic. Regulator rynku ...

Elektryczność na drogach

Akumulatory i infrastruktura punktów ładowania — to największe wyzwanie dla rozwoju elektromobilności w UE. ...

Ukraina kupi gaz z Polski

Ukraińcy skończyli remont gazociągu Komarno-Drozdowicze i chcą importować gaz z Polski. „Od dziś Ukrtransgaz ...

Ostał nam się ino sznur

Mogliśmy otrzymać duże pieniądze na transformację energetyki, a przez blokowanie neutralności klimatycznej mamy obcięty ...