Mało gazu z Polski na Ukrainę

Bloomberg

Polska jest piątym dostawcą gazu na Ukrainę. Najwięcej surowca sprzedały naszemu sąsiadowi firmy zarejestrowane w Szwajcarii.

W ciągu ośmiu miesięcy tego roku Ukraina zaimportowała 7,7 mld m3 gazu płacąc 1,5 mld dol. informuje agencja Unian za urzędem statystycznym. Najwięcej surowca dostarczyły spółki zarejestrowane w Szwajcarii (3,2 mld m3 za 621 mln dol). Niemcy sprzedali na Ukrainę 2,44 mld m3 (za 472 mln dol.), Czesi 448,3 mln m3 (85,9 mln dol.), a Węgrzy 419,7 mln m3 za 81,7 mln dol.

 

Bloomberg

Z Polski Ukraina (Naftogaz) importowała 305,1 mln m3 za 66,1 mln dol. Kijów kupił też gaz od firm z Francji 274 mln m3 za 55,1 mln dol. Z Wielkiej Brytanii (144,2 mln m3) za 36,5 mln dol. i z Luksemburga 119 mln m3 za 29,3 mln dol. Dobrego interesu nie zrobili Ukraińcy w Austrii płacąc drożej (72,4 mln dol.) niż w wypadku Polski, choć od Austriaków import był mniejszy od polskiego i wyniósł 267,2 mln m3. Jak wiadomo Austria cały potrzebny gaz kupuje w Gazpromie po cenie prawdopodobnie ze znaczną zniżką. Na imporcie na Ukrainę musi więc dobrze zarobić.
Ukraina nie importuje gazu bezpośrednio z Gazpromu od listopad 2015 r. W następnym roku Kijów kupił 11,1 mld m3 gazu tylko na terenie Unii. W 2017 import wyniósł 13,9 mld m3 i kosztował 3,228 mld dol. W minionym roku import spadł do 10,39 mld m3 co kosztowało 3,2 mld dol.

Polska wiele razy zapewniała, że chce być kluczowym dostawcą gazu na Ukrainę, wykorzystując infrastrukturę gazoportu w Świnoujściu. Do realizacji tego celu potrzebna jest jednak dodatkowa infrastruktura między Polską a Ukrainą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

KE: zgoda na system zielonych certyfikatów

Komisja Europejska mówi „tak” systemowi zielonych certyfikatów. Były one przyznawane producentom energii z odnawialnych ...

Budujmy swoje rury

W Unii Europejskiej trwa batalia o rozbudowę rurociągu Nord Stream. Rosjanie nie chcą, aby ...

Gazprom się cieszy, bo musi

Rosjanie podsumowali pierwszą aukcję na swój gaz. Twierdzą, że „osiągnęli wszystkie cele”, choć sprzedali ...

Rosja: były minister za kratami, przeszukania w Rosneft

Były minister ds „otwartego społeczeństwa” Rosji miał stworzyć zorganizowaną grupę przestępczą działającą w sektorze energetycznym. ...

Ukraiński prąd szybko zielenieje

Nasz sąsiad wykorzystuje coraz więcej źródeł odnawialnych do produkcji prądu. Przez rok Ukraina potroiła ...

Iran rzuca USA rękawicę z ropą

Dziś weszły w życie amerykańskie sankcje wobec Iranu. Teheran ogłosił, że dalej będzie eksportować ...