Prezes OMV: Nie może być tak, aby Polska tak zablokowała Opal

Pipeline/ Bloomberg

Prezes austriackiego sojusznika Gazpromu nie wierzy, że sądowa decyzja w sprawie Opal jest ostateczna a wygrana Polski rzeczywiście miała miejsce.

Rainer Seele prezes austriackiego koncernu energetycznego OMV nie wierzy, by niedawny wyrok sądu Unii w sprawie gazociągu Opal, korzystny dla Polski, był ostateczny.
– Wychodzą z założenia, że jest to decyzja nieostateczna. Zgodnie z nią gazociąg Opal wykorzystywany będzie w połowie. Nie może być tak, by Polska osiągnęła coś podobnego.  Wtedy inwestycje w infrastrukturę gazową Niemiec utracą rentowność – oświadczył Seele dla gazety Die Presse.

 

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy nakazują Gazpromowi pilnie ograniczyć dostawy Opal

– O ile wiem, to użytkowników mocy Opal (poza Gazpromem -red) szukano latami i nikogo nie znaleziono, w tym nikogo z Polski. Tak czy siak ta decyzja sądu nie ma wpływu na decyzję OMV – finansowania gazociągu Nord Stream-2 – dodał Seele.

 

Rainer Seele, chief executive officer of OMV AG, gestures as he speaks during an interview at the OMV headquarters in Vienna, Austria, /Bloomberg

Nie może być tak, by Polska osiągnęła coś podobnego.  Wtedy inwestycje w infrastrukturę gazową Niemiec utracą rentowność – oświadczył Seele dla gazety Die Presse.

Austria jest całkowicie zależna od dostaw rosyjskiego gazu, a OMV jest największym orędownikiem zwiększenia udziału Gazpromu w gazowym rynku Unii. W czwartek wicepremier Rosji Dmitrij Kozak (odpowiada za energetykę) zapowiedział, że wyrok unijnego sądu można zaskarżyć. Minister energetyki Aleksandr Nowak dodał, że w resorcie trwaj analizy wyroku i jego uzasadnienia. Po przeanalizowaniu podjęte zostaną decyzje co do dalszego postępowania.
CZYTAJ TAKŻE: Złamany monopol Gazpromu
We wtorek sąd Unii uznał argumenty Polski i postanowił ograniczyć Gazpromowi dostęp do gazociągu Opal o połowę. Rosjanie mogą przesyłać tą drogą jedynie 18 mld m3 gazu rocznie. Wczoraj niemiecki regulator energetyczny zażądał od Gazpromu natychmiastowej redukcji ilości transportowanego Opal surowca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja: nowy sposób finansowania projektu Nord Stream 2

Rosyjska prasa informuje we wtorek o podpisaniu przez spółkę Nord Stream 2 AG, operatora ...

Sasin: Zrekompensujemy całą podwyżkę rachunków za prąd

Projekt ustawy o rekompensatach za wzrost cen prądu jest już gotowy i może rozpocząć ...

Rząd opublikował projekt ustawy dotyczącej morskich farm wiatrowych

Branża OZE wreszcie doczekała się projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii w morskich farmach ...

CEZ przeprowadza się z Bałkanów na Zachód

Największy producent energii w postkomunistycznej części Unii Europejskiej, firma CEZ, ogranicza działalność na wciąż ...

#RZECZoBIZNESIE: Klara Foryciarz: Jak ratować klimat w dobie kapitalizmu

Trzeba się zastanowić jak dogadać się z kapitalizmem, aby ten system działał i żebyśmy ...

Słońce świeci coraz mocniej

Budowa magazynów energii jest jednym z wyzwań obecnej rewolucji energetycznej i warto, abyśmy na ...