Prezes OMV: Nie może być tak, aby Polska tak zablokowała Opal

Pipeline/ Bloomberg

Prezes austriackiego sojusznika Gazpromu nie wierzy, że sądowa decyzja w sprawie Opal jest ostateczna a wygrana Polski rzeczywiście miała miejsce.

Rainer Seele prezes austriackiego koncernu energetycznego OMV nie wierzy, by niedawny wyrok sądu Unii w sprawie gazociągu Opal, korzystny dla Polski, był ostateczny.
– Wychodzą z założenia, że jest to decyzja nieostateczna. Zgodnie z nią gazociąg Opal wykorzystywany będzie w połowie. Nie może być tak, by Polska osiągnęła coś podobnego.  Wtedy inwestycje w infrastrukturę gazową Niemiec utracą rentowność – oświadczył Seele dla gazety Die Presse.

 

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy nakazują Gazpromowi pilnie ograniczyć dostawy Opal

– O ile wiem, to użytkowników mocy Opal (poza Gazpromem -red) szukano latami i nikogo nie znaleziono, w tym nikogo z Polski. Tak czy siak ta decyzja sądu nie ma wpływu na decyzję OMV – finansowania gazociągu Nord Stream-2 – dodał Seele.

 

Rainer Seele, chief executive officer of OMV AG, gestures as he speaks during an interview at the OMV headquarters in Vienna, Austria, /Bloomberg

Nie może być tak, by Polska osiągnęła coś podobnego.  Wtedy inwestycje w infrastrukturę gazową Niemiec utracą rentowność – oświadczył Seele dla gazety Die Presse.

Austria jest całkowicie zależna od dostaw rosyjskiego gazu, a OMV jest największym orędownikiem zwiększenia udziału Gazpromu w gazowym rynku Unii. W czwartek wicepremier Rosji Dmitrij Kozak (odpowiada za energetykę) zapowiedział, że wyrok unijnego sądu można zaskarżyć. Minister energetyki Aleksandr Nowak dodał, że w resorcie trwaj analizy wyroku i jego uzasadnienia. Po przeanalizowaniu podjęte zostaną decyzje co do dalszego postępowania.
CZYTAJ TAKŻE: Złamany monopol Gazpromu
We wtorek sąd Unii uznał argumenty Polski i postanowił ograniczyć Gazpromowi dostęp do gazociągu Opal o połowę. Rosjanie mogą przesyłać tą drogą jedynie 18 mld m3 gazu rocznie. Wczoraj niemiecki regulator energetyczny zażądał od Gazpromu natychmiastowej redukcji ilości transportowanego Opal surowca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fiskus weźmie 10 mld zł z energetyki

Minister energii planuje przesunięcia w kapitałach firm energetycznych, od których muszą one zapłacić wysoki ...

Decyzja środowiskowa dla części Baltic Pipe

Gaz-System ma kolejny dokument niezbędny do rozpoczęcia budowy lądowego odcina połączenia z Niechorza do ...

Nord Stream: Austriacy wspierają Gazprom

Rosyjski koncern naftowy Gazprom podpisał umowę o współpracy z austriacką grupą energetyczną OMV. Umowa ...

Handel prądem wynosi się z giełdy

Mniejsza płynność na TGE na razie nie wpływa na hurtowe ceny energii. Ale giełdzie ...

PFR dofinansuje budowę bloku w Jaworznie. Co z atomem?

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisał z Tauronem umowę, na mocy której zainwestuje do 880 ...

Rosja chce współrządzić w OPEC

Wspólny organ współpracy OPEC z krajami spoza kartelu mógłby powstać po wygaśnięciu obecnej umowy ...