PGNiG zagospodarowuje norweskie złoże

Bloomberg

Polski koncern wraz z partnerami rozpocznie wydobycie z pierwszego odwiertu na złożu Ærfugl (wcześniej nosiło nazwę Snadd) w połowie przyszłego roku.

PGNiG Upstream Norway informuje, że wiercenia na złożu Ærfugl zostały podzielone na dwie fazy. W każdej z nich mają być wykonane po trzy odwierty. Według operatora koncesji, firmy Aker BP zaawansowanie prac pierwszej fazy wynosi 40 proc. Z kolei w ramach drugiej fazy definiowane są szczegółowe rozwiązania techniczne związane z zagospodarowaniem innej części złoża.

– Plan zagospodarowania złoża jest intensywny i realizowany zgodnie z harmonogramem. To ważne, bo uruchomienie produkcji z Ærfugl oznaczać będzie dla PGNiG istotne zwiększenie własnego wydobycia gazu w Norwegii, który od IV kwartału 2022 roku chcemy przesyłać do kraju gazociągiem Baltic Pipe – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG kupiło złoże w Norwegii

Ærfugl to tzw. złoże gazowo-kondensatowe, którego zasoby wydobywalne oszacowano na 274,7 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Zgodnie z założeniami, w szczytowym roku produkcja z tego złoża przypadająca na PGNiG wyniesie około 0,5 mld m sześc. gazu. Złoże będzie eksploatowane za pomocą siedmiu odwiertów. Poza sześcioma nowymi, produkcja będzie też prowadzona z odwiertu rozpoznawczego wykonanego w 2013 r.
Otwory wiercone w ramach pierwszej fazy mają być włączone do produkcji w listopadzie 2020 r. Wcześniej, bo w czerwcu 2020 r., rozpocznie się wydobycie z jednego z odwiertów zaplanowanego w fazie drugiej. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury przesyłowej. Pozostałe dwa odwierty, które będą zrealizowane w fazie drugiej, rozpoczną wydobycie w II połowie 2021 r.

Przy zagospodarowaniu złoża Ærfugl będą wykorzystane nowe rozwiązania techniczne. Chodzi o rozwiązania związane z transportem wydobytych ze złoża surowców i zastosowanie po raz pierwszy na świecie głowic eksploatacyjnych o średnicach przelotowych zwiększonych do 7 cali. PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów w koncesji, które nabyło w 2007 r. Operatorem jest Aker BP a pozostałymi partnerami Equinor Energy i Wintershall DEA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naftogaz pisze do Gazpromu

Ukraińcy chcą kupować w Rosji tyle gazu, ile potrzebują, a nie tyle ile wymusza ...

Ile Gazprom może stracić w Turcji

Usztywnienie stanowiska Ankary w sprawie gazu z Rosji może kosztować Gazprom stratę 9,2 mld ...

Płonie rafineria w Rosji

W sobotę nad ranem w zakładach petrochemicznych w Ufie wybuchł ogromny pożar. Zginęło co ...

Rosyjscy nafciarze bez pieniędzy

Koncerny wydobywcze nie mają już środków na bieżącą działalność. – Już dziś nafciarze nie ...

Saudyjska ropa popłynie wcześniej

O tydzień wcześniej koncern Saudi Aramco przywróci wydobycie ropy w Arabii Saudyjskiej na maksymalnym ...

UE nie da pieniędzy na Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 nie otrzyma finansowania z UE – zapowiedział we wtorek w ...