PGNiG zagospodarowuje norweskie złoże

Bloomberg

Polski koncern wraz z partnerami rozpocznie wydobycie z pierwszego odwiertu na złożu Ærfugl (wcześniej nosiło nazwę Snadd) w połowie przyszłego roku.

PGNiG Upstream Norway informuje, że wiercenia na złożu Ærfugl zostały podzielone na dwie fazy. W każdej z nich mają być wykonane po trzy odwierty. Według operatora koncesji, firmy Aker BP zaawansowanie prac pierwszej fazy wynosi 40 proc. Z kolei w ramach drugiej fazy definiowane są szczegółowe rozwiązania techniczne związane z zagospodarowaniem innej części złoża.

– Plan zagospodarowania złoża jest intensywny i realizowany zgodnie z harmonogramem. To ważne, bo uruchomienie produkcji z Ærfugl oznaczać będzie dla PGNiG istotne zwiększenie własnego wydobycia gazu w Norwegii, który od IV kwartału 2022 roku chcemy przesyłać do kraju gazociągiem Baltic Pipe – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG kupiło złoże w Norwegii

Ærfugl to tzw. złoże gazowo-kondensatowe, którego zasoby wydobywalne oszacowano na 274,7 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Zgodnie z założeniami, w szczytowym roku produkcja z tego złoża przypadająca na PGNiG wyniesie około 0,5 mld m sześc. gazu. Złoże będzie eksploatowane za pomocą siedmiu odwiertów. Poza sześcioma nowymi, produkcja będzie też prowadzona z odwiertu rozpoznawczego wykonanego w 2013 r.
Otwory wiercone w ramach pierwszej fazy mają być włączone do produkcji w listopadzie 2020 r. Wcześniej, bo w czerwcu 2020 r., rozpocznie się wydobycie z jednego z odwiertów zaplanowanego w fazie drugiej. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu już istniejącej infrastruktury przesyłowej. Pozostałe dwa odwierty, które będą zrealizowane w fazie drugiej, rozpoczną wydobycie w II połowie 2021 r.

Przy zagospodarowaniu złoża Ærfugl będą wykorzystane nowe rozwiązania techniczne. Chodzi o rozwiązania związane z transportem wydobytych ze złoża surowców i zastosowanie po raz pierwszy na świecie głowic eksploatacyjnych o średnicach przelotowych zwiększonych do 7 cali. PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów w koncesji, które nabyło w 2007 r. Operatorem jest Aker BP a pozostałymi partnerami Equinor Energy i Wintershall DEA.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Były kanclerz na rosyjskiej pensji

Gerhard Schroder, były kanclerz RFN, został nominowany do nowego składu rady dyrektorów Rosneft. Zarobi ...

Nord Stream na cenzurowanym. Bruksela blokuje ofensywę energetyczną Rosji

Komisja Europejska szczegółowo zbada zgodność projektu rozbudowy Nord Stream z unijnym prawem – dowiedziała ...

PGE: Pastuszko już w zarządzie, wkrótce zmiany w radzie

W czwartek uchwałą rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej do zarządu delegowano Marka Pastuszko. Będzie ...

Duży wzrost zysku w Tauronie

W 2017 r. przychody Tauronu wyniosły 17,4 mld zł (o 2,4 proc. mniej rdr). ...

Jakie prawo dla Nord Stream 2

Polski rząd opowiada się za pełnym objęciem inwestycji przepisami unijnymi. W czwartek w Brukseli eksperci państw ...

Nadciąga tania ropa

Analitycy spodziewają się gwałtownego spadku cen ropy na światowych rynkach, po tym jak Amerykanie ...