Gazprom traci na wartości. Inwestorzy wyprzedają akcje

Bloomberg

Trzeci tydzień z rządu inwestorzy wyprzedają akcje Gazpromu. Koncern stracił na wartości 3,2 mld dol. Popyt na gaz w Europie też gwałtownie spada.

W czwartek na moskiewskiej giełdzie papiery Gazpromu osiągnęły najniższą wycenę w tym roku. W ciągu ostatnich trzech tygodni gazowy gigant potaniał o 3,2 mld dol., policzył finanz.ru.

– Papiery Gazpromu handlują się gorzej od rynku, bo rośnie nacisk na Nord Stream-2 – ocenia Waim Krawczuk analityk IFK Solid.

W środę Komitet stałych przedstawicieli UE zatwierdził tekst poprawek do Dyrektywy gazowej. Wprowadzają one te same regulacje dla gazociągów morskich (czyli też Nord Stream-2), jakie dotąd obowiązują w wypadku lądowych systemów. M.in. jedna firma (w tym przypadku Gazprom) nie może być jednocześnie sprzedawcą i właścicielem gazociągu; po drugie dostęp do przesyłu muszą otrzymać podmioty trzecie.

O ile pierwszy warunek jest realny, bo Gazprom zawsze może utworzyć jakąś nową spółkę, to drugi jest niemożliwy do wykonania bez zmiany rosyjskiego prawa. Obecnie jedynie Gazprom może eksportować rosyjski gaz za granicę.

Czytaj także: Gazprom chce budować kolejną rurę

Jedynymi, którzy mogą wystąpić o wyłączenie inwestycji spod nowych regulacji są Niemcy – to rezultat zawartego w Brukseli kompromisu. Jednak i tak wyłączenie musi być uzgodnione z KE, która jest negatywnie nastawiona do inwestycji oraz z Komitetem złożonych w wszystkich członków Unii.

– Bez ich zgody Gazprom może wykorzystywać jedynie połowę mocy przesyłowej gazociągu. A to wydłuży czas zwrotu inwestycji (koszt to ok. 10 mld euro-red) oraz poderwie jej atrakcyjność dla inwestorów – oceniają analitycy firmy Aton.

Rosyjskiemu koncernowi nie sprzyja także pogoda i kryzys ekonomiczny u drugiego z najważniejszych klientów – Turcji. Dostawy do Europy w lutym zmniejszyły się o 8,3 proc. w ujęciu rocznym. Za cały miesiąc spadek dostaw może osiągnąć 12 proc. rok do roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Krzysztof Tchórzewski: na budowę 3 bloków jądrowych trzeba ok. 75 mld zł do ok. 2040

Na budowę w Polsce trzech bloków jądrowych potrzeba ok. 75 mld zł do ok. ...

Putin zapłaci za Nord Stream-2

Prezydent Rosji zapowiedział, że w wypadku amerykańskich sankcji przeciwko zachodnim uczestnikom rozbudowy gazociągu północnego, Rosjanie ...

Wysyp ofert antysmogowych w koncernach energetycznych

Spółki zetną stawki za prąd zużywany nocą w ofertach antysmogowych. To nieco uatrakcyjni promowane ...

Spółki energetyczne chcą dwucyfrowych podwyżek

Spółki energetyczne poprosiły o dwucyfrowe podwyżki taryfy na energię. Regulator rynku energii dostał już ...

Jak zmniejszyć rolę węgla w produkcji energii

Konieczność stworzenia długofalowej strategii jest dziś postulatem różnych środowisk. Mimo to przyszły miks energetyczny ...

GE buduje pierwszą morską farmę wiatrową w USA

Koncern General Electric właśnie zakończył budowę platform pod pierwszą farmę wiatrową u wybrzeży Stanów ...