Rosjanie masowo nie płacą Gazpromowi

Bloomberg

Nikt nie ma takiego zadłużenia wobec Gazprom jak obywatele Federacji. Winni są rodzimemu dostawcy gazu 38 miliardów rubli czyli równowartość 2,15 mld zł.

Niepłacenie za gaz w Rosji stało się już zjawiskiem masowym. „Według stanu na 1 grudnia 2018 r przeterminowane długi ludności za dostarczony gaz wyniosły 37,9 miliarda rubli” – głosi komunikat spółki „Gazprom mieżregiongaz”, która zajmuje się sprzedażą gazu dla odbiorców indywidualnych i firm na terenie Rosji. W ciągu roku długi Rosjan za gaz zwiększyły się o blisko 9 mld rubli.

Sytuacja jest już tak zła, że władze, nie mając wyjścia występują do sądu o spisanie (anulowanie) należności. Tak się stało w Czeczenii, gdzie sąd w Groznym spisał 9 mld rubli gazowych długów. Gazprom się z tym nie zgodził, uznając to na naruszenie zasad gospodarki rynkowej i zaskarżył decyzję w sądzie apelacyjnym.
Gazprom upublicznił też listę największych swoich dłużników w Rosji. Jest na niej 118 przedsiębiorstw – najwięcej (66) znajduje się w obwodzie twerskim, na Uralu – w Kraju Permskim (47) i obwodzie saratowskim (44). Najmniej zaległości gazowych mają mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego, graniczącego z Polską.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja obiecuje złote góry gazowe

Gazprom wyłożył na stół wszystkie argumenty, by przekonać zachodnich klientów do wsparcia rozbudowy gazociągu ...

Unimot sprzedaje więcej paliw

Firmie sprzyja otoczenie zewnętrzne w biznesie oleju napędowego i biopaliw oraz gazu LPG. W ...

W Serinus Energy spada wydobycie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: USA wspierają Polskę Departament Stanu USA ostrzegł ...

Kopalnie ciągną w dół dostawców

Największa spółka węglowa już zapowiedziała zamrożenie niektórych inwestycji. Dla firm pracujących dla kopalń oznacza ...

Pomimo sankcji Wenezuela szmugluje ropę do Chin i Indii

Aby uniknąć śledzenia przez satelity, wenezuelski reżim zmienia nazwy tankowców objętych sankcjami i odłącza ...

Energetyka ma w Polimeksie prawie 66 proc.

Enea, Energa, PGE i PGNiG Technologie objęły po 37,5 mln akcji Polimeksu-Mostostal w ramach ...