USA wzywa Niemcy do zerwania z Nord Stream-2

Bloomberg

Biały Dom chce, by Berlin „wsłuchał się w głosy sąsiadów” i wycofał z projektu rozbudowy gazociągu północnego.

– Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 12 grudnia potwierdza wagę Ukrainy w europejskiej sieci dostaw surowców energetycznych i osądza budowę wspieranego przez Kreml gazociągu Nord Stream-2 jako projekt polityczny. Wzywamy Niemcy, by wsłuchały się w zaniepokojenie wielu sąsiadów, których bezpieczeństwo osłabnie w wyniku powstania tego gazociągu – oświadczył Robert Palladino przedstawiciel departamentu stanu Białego Domu, cytowany przez agencję Prime.

W ostatnią środę Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą do zatrzymania realizacji rozbudowy gazociągu Rosja-Niemcy po dnie Bałtyku. Parlament podkreślił, że Nord Stream-2 to projekt wyłącznie polityczny, „stanowiący zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i wysiłków nad różnicowaniem kierunków dostaw surowców energetycznych”.

Za rezolucją głosowało 433 europosłów, a przeciw było 105; 30 wstrzymało się od głosu. Autorem projektu rezolucji była litewska posłanka  Sandra Kalniete. To właśnie Litwa, Polska i pozostałe republiki nadbałtyckie – Estonia i Łotwa, oraz Słowacja, Szwecja, Dania – najsilniej opowiadają się za przerwaniem budowy.

Natomiast Gazprom – wyłączny inwestor Nord Stream-2 prze naprzód z budową, pomimo braku zgody Danii na przejście rury przez duńskie wody. Rosjanie czują się mocni, bowiem wspierają ich unijni sojusznicy, których koncerny są finansowo zaangażowane w projekt – Niemcy, Austria, Francja i Holandia.

Jak na razie kluczowe dla projektu Niemcy pozostają głuche na jakiekolwiek argumenty i ślepo podążają za Rosją. A ta uruchamiając do końca 2019 r Nord Stream-2 zwiększy bezpośredni przesył gaz na rynek Unii do 110 mld m3 rocznie. To oznacza, że tranzyt przez Ukrainę stanie się marginalny; w Niemczech powstanie gazowy hub dla zachodniej części kontynentu, a udział Rosji w unijnym imporcie gazu sięgnie 40 proc..Data uruchomienia Nord Stream-2 zbiega się z zakończeniem umowy tranzytowej z Ukrainą. Gazprom już zapowiedział, że jeżeli ją przedłuży, to na małą kwotę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropy będzie więcej

Wbrew wcześniejszym deklaracjom Arabia Saudyjska – lider kartelu eksporterów ropy, zwiększy znacznie wydobycie. Ma ...

Polska dyskutuje z Brukselą o rynku mocy

Projekt ustawy o rynku mocy ma szansę wrócić na agendę sejmową za miesiąc – ...

Koniec przeceny: ropa, miedź i złoto drożeją

Ceny paliw na stacjach mogą rosnąć. Wszystko teraz zależy od kursu dolara. Cena baryłki ...

Zaniedbania przygniatają ministra energii

Kolejny rok mija bez długoterminowej polityki energetycznej. Ale resort musi rozwiązać inne problemy. W ...

Ponad miliard zysku w PGE w III kwartale

PGE pokazał dobre wyniki. Zysk netto największej energetycznej grupy sięgnął w trzecim kwartale 2015 ...

Czy Polska będzie klimatycznym hamulcowym?

Przywódcy UE mają w czwartek w Brukseli zdecydować, czy do 2050 r. Unia powinna ...