PGNiG kupił kolejny ładunek LNG

Centrica LNG Company Limited dostarczy na podstawie umowy spotowej prawie około 65 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To już siódma tego typu transakcja polskiej spółki.

Do terminalu w Świnoujściu dodarł kolejny statek z LNG (skroplony gaz ziemny). Kontrahentem PGNiG jest brytyjska firma Centrica LNG Company Limited. Podmiot ten realizuje dla polskiego koncernu dostawę na podstawie umowy spotowej (natychmiastowej). Zawarto ją za pośrednictwem biura handlowego PGNiG w Londynie. Metanowiec Hoegh Gallant załadowany jest około 65 tys. ton LNG, które po regazyfikacji dadzą prawie 90 mln m sześc. błękitnego paliwa. Surowiec pochodzi z USA. Wartości transakcji nie podano.

– Konsekwentnie budujemy zdywersyfikowany portfel kontraktów LNG – nie tylko pod względem kierunków dostaw, ale również długości obowiązywania umów. Dlatego, mimo podpisania kontraktów długoterminowych i średnioterminowych, nadal jesteśmy zainteresowani korzystnymi ofertami, jakie pojawiają się na rynku spot – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Obecna dostawa będzie trzecią tego typu realizowaną na podstawie umowy spotowej w tym roku i siódmą od początku działania polskiego gazoportu. Do dziś sprowadzono już łącznie (razem z dostawami wynikającymi z kontraktów długoterminowych) 45 ładunków LNG. Statki załadowywano surowcem w Katarze, Norwegii i USA. PGNiG od firmy Centrica LNG Company Limited odbiera również błękitne paliwo na podstawie umowy pięcioletniej, zawartej w listopadzie 2017 r. Kontrakt przewiduje dostawę 9 ładunków.

PGNiG informuje, że skroplony gaz odgrywa coraz większą rolę w strukturze importowanego przez koncern surowca. Sprowadzona po III kwartałach tego roku ilość LNG wynosiła po regazyfikacji 1,96 mld m sześc., co stanowiło 18 proc. gazu kupionego przez spółkę za granicą. Rok wcześniej wartości te wynosiły odpowiednio: 1,33 mld m sześc. i 13 proc.

Polski koncern podpisał w tym roku trzy kontrakty długoterminowe na zakup LNG z amerykańskimi firmami Venture Global i Cheniere w łącznej ilości prawie 70 mln ton (95 mld m sześc. po regazyfikacji). Dostawy od Cheniere mają rozpocząć się w przyszłym roku. Z kolei Venture Global rozpocznie je od 2022 r. i 2023 r. Wcześniej podmiot ten musi uruchomić dwa nowe terminale skraplające w USA zlokalizowane nad Zatoką Meksykańską.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom prosi polski sąd

Rosyjski koncern zwrócił się do polskiego sądu, by wstrzymał się z rozpatrzeniem apelacji od ...

Robotnicy grabią „wenezuelski Orlen”

Tysiące robotników państwowego koncernu paliwowego Wenezueli porzuca swoje miejsca pracy i zabiera co się ...

Ceny ropy bardzo silnie rosną

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo silnie rosną – o ...

Saudyjczycy pójdą w atom

Arabia Saudyjska zamierza w najbliższych 20 latach zbudować 16 reaktorów atomowych. Koszt tych inwestycji, ...

„RBK”: Trump wiezie do Warszawy gaz

Prezydent USA Donald Trump zaproponuje w Warszawie krajom Europy Środkowej zwiększenie kupna amerykańskiego skroplonego ...

PGNiG złożyło pozew w postępowaniu arbitrażowym przeciw Gazpromowi

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA poinformowało, że złożyło pozew przeciw OAO Gazprom i ...