Ukraina będzie gazowo samowystarczalna

Adobe Stock

Za siedem lat Ukraina ma być samowystarczalna gazowo i eksportować własny gaz wypierając Rosję z rynku. Ale jest warunek.

Premier Ukrainy Wołorymyr Hrojsman zapowiedział w wywiadzie dla niemieckiego Die Zeit samodzielność gazową kraju.

„Możemy stać się gazową potęgą, która zaspokoi swoje potrzeby na ten surowiec i będzie go też eksportować. Może się to stać do 2025 r. A wy (Niemcy-red) możecie wygodnie zainwestować w Ukrainę i otrzymywać energetyczne zasoby z jeszcze jednego źródła” – cytuje premiera agencja Unian.

Ukraina ma największe złoża gazu łupkowego w Europie. Według amerykańskich ocen, całe łupkowe zasoby Ukrainy to ok. 11 bln m3 czyli dwa razy tyle co polskie. Przy popycie na poziomie 50-60 mld m3 gazu rocznie, wystarczyłoby to Ukraińcom na 200 lat.

Na razie potwierdzone jest ok. 3 bln m3. Warunkiem powodzenia są odpowiednio zasobne portfele inwestorów, bo wiercenie tylko jednego otworu to koszt ok. 6-8 mln dol..Gdyby rzeczywiście na Ukrainie zaczęto wydobywać gaz łupkowy, to efekt mógłby być podobny do boomu w USA – wieka produkcja, niskie ceny gazu i całkowita niezależność od importu.

Na początku działań wojennych w obwodzie donieckim pojawiły się głosy, że jest to tak naprawdę wojna o wielkie złoże gazu łupkowego, które zagroziłoby gazowej pozycji Rosji w Europie. Mając obfitość gazu i wielki system przesyłowy Ukraina mogłaby szybko zastąpić Rosjan swoim tańszym surowcem.
Hrojsman po raz kolejny ostrzegł Niemców przed rozbudową gazociągu północnego (projekt Nord Stream-2):

„Ukraiński system przesyłu gazu został zbudowany po to by transportować rosyjski gaz do Europy. Moc przesyłowa systemu wynosi 146 mld m3 rocznie. Obecnie wykorzystane jest 90 mld m3. Sytem jest całkowicie sprawny i pewny. Dlatego odbieramy projekt Nord Stream-2 następująco: Rosja chce uczynić z Europy swojego zakładnika; projekt jest jeszcze jedną bronią hybrydową przeciwko Europie. Jak tylko Rosja zacznie dominować na gazowym rynku, to przerwie dostawy. Proszę mi przypomnieć gwarancje jakie Rosja dawała w ostatnim czasie i jak je wykonywała?” – ostrzegł ukraiński premier.

Przyjęta w 2017 r Strategia Energetyczna Ukrainy do 2035 r zakłada dwukrotny spadek zapotrzebowania na energię na Ukrainie i zachowanie dominującej roli atomu w produkcji prądu (dziś z siłowni jądrowych pochodzi 55 proc. produkowanej energii elektrycznej).

Do 2020 r Kijów planuje zwiększyć wydobycie własne i eksport gazu. A także ustanowić rynkowe ceny gazu dla wszystkich odbiorców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina otwiera magazyny gazu dla UE

Komisja Europejska chce przekonać szefów firm gazowych, w tym PGNiG, do korzystania z ukraińskich ...

Jak Troll wystraszył Gazprom

Rosjanie proponują Europie gaz po cenie najniższej od 11 lat. Wszystko po to, by ...

Porazi nas drogi prąd

Rosnące ceny energii wyhamują inwestycje i uderzą w zbiorowy transport. Przewoźnicy kolejowi będą podnosić ...

Lotos traci po informacji o wsparciu Grupy Azoty

Strony podpisały  list intencyjny w zakresie ewentualnego zainwestowania 500 mln zł w realizację projektu ...

Coraz ważniejsi prosumenci

W Polsce szukamy firm, dzięki którym poszerzymy ofertę o nowe produkty. I nie planujemy ...

Elektromobilność ładuje akumulatory

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Elektromobilność ładuje akumulatory Rząd przyjął projekt ...