Przyśpiesza budowa niemieckiego odcinka Nord Stream-2

Bloomberg

Rosjanie są pewni swego, pomimo braku zgody Danii.

Do układania rur podmorskiego odcinka dwóch nowych nitek gazociągu północnego na terenie wód terytorialnych Niemiec przystąpił drugi statek. Szwajcarski Audacia firmy Allseas dołączył do włoskiego Castro Dici, poinformował inwestor gazociągu – spółka Gazpromu – Nord Stream-2 AG (zarejestrowana w Szwajcarii).

Czytaj także: Putin zapłaci za Nord Stream-2

Szwajcarski statek rozpoczął układanie ruru w końcowym odcinku 30-kilometrowego wykopu, w którym mają spocząć dwie nitki gazociągu Nord Stream-2 na terenie niemieckich wód.
„Szwajcarzy muszą położyć odcinek ok. 38 km w bardziej głębokiej części trasy gazociągu. Po ułożeniu jednej nitki Audacia wroci do puntu wyjścia i rozpocznie układanie drugiej” – głosi komunikat cytowany przez agencję Prime.

Gazprom informuje, że prace w niemieckiej części podmorskiej gazociągu mają zostać zakończone do końca tego roku. Rosjanie wciąż nie mają zgody Danii na przejście rur przez wody terytorialne i prawdopodobnie będą musieli je obejść co oznacza ponad 10 km do ułożenia więcej i wyższe koszty.

W weekend prezes Aleksiej Miller zapewnił, że zachodni partnerzy (niemieckie Wintershall i Uniper, francuski Engie, austriacki OMV i holenderski Shell) wpłacili już 70 proc. nakładów inwestycyjnych Nord Stream-2.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2017 r podpisano porozumienie zgodnie z którym pięć europejskich koncernów zobowiązało się udostępnić długoterminowe finansowanie 50 proc. wartości projektu, ocenianego przez Gazprom na 9,5 mld euro.

Umowa stanowi, że „wkład każdego koncernu wyniesie 950 mln euro. Jedynym akcjonariuszem spółki Nord Stream AG pozostanie Gazprom”. Rosjanie zobowiązali się wyłożyć pozostałe 4,75 mld euro.

W minionym roku pięć zachodnich firm wsparło Gazprom pożyczkami po 324 mln euro – każda czyli w sumie 1,62 mld euro. W tym roku Gazprom otrzymał 404 mln euro długoterminowej pożyczki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG kupiło udziały w norweskim złożu

Polski koncern za 220 mln USD nabył 42,4 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha. ...

Uparty jak Nord Stream 2

Spółka Gazpromu mająca rozbudować gazociąg na dnie Bałtyku nie dostała zgody Polski, więc teraz ...

Norweskie złoża arktyczne większe niż szacowano

Norwegia poinformowała, że zwiększyła szacunki arktycznych złóż ropy i gazu o 1,37 mld metrów ...

Odkrywkowe kopalnie w ogniu protestów

Plany budowy kolejnych kopalń węgla brunatnego napotykają opór organizacji ekologicznych, części lokalnej społeczności i ...

Skrypka: Unia zabrania dofinansować ropociąg z Ukrainy

Rurociąg, który powinien powstać między Brodami a Adamowem jest cały czas na etapie przygotowawczym ...

Katastrofa ekologiczna w Norylsku, winne globalne ocieplenie

Inwestorzy od rana wyprzedają akcje Norylskiego Niklu – koncernu oligarchów, w którego zakładzie doszło ...