Podczas kiedy Rosjanie jeszcze budują swój Turecki Potok, europejski projekt gazociągu omijającego Rosję, dotarł do Turcji. Dziś, 30 czerwca rozpoczęły się dostawy komercyjne.
„ Otrzymaliśmy finansowe wsparcie od największych instytucji finansowych. Faza 0 projektu TANAP (jeden z trzech gazociągów składający się na Południowy Korytarz Gazowy – red) została zakończona. Prace związane z niedalekimi dostawami gazu ziemnego przez Turcję do Europy idą zgodnie z harmonogramem” – zapowiedział Afgan Isajew dyrektor generalny spółki Południowy Korytarz Gazowy (PKG), cytowany przez agencję Prime.

Udziałowcami TANAP są: PKG – 51 proc., turecki Botas – 30 proc., BP – 12 proc. i azerski SOCAR Turkey Enerji – 7 proc..Moc przesyłowa TANAP to 16 mld m3 rocznie z czego 6 mld m3 to gaz na potrzeby Turcji, a reszta popłynie dalej – do Unii – Grecji, Bułgarii i Włoch.

Projekt Południowego Korytarza jest priorytetem Brukseli. Inwestycja składa się z trzech gazociągów i ma kosztować łącznie ok. 40 mld dol.. W piątek Bank Światowy przyznał 750 mln dol. dofinansowania gazociągowi TANAP. Gwarantami kredytu jest rzą∂ Azerbejdżanu i MIGA – agencja inwestycyjna Banku Światowego.

Korytarz tworzą: gazociąg południowo-kaukaski (SCP), którym przez 691 km gaz z Azerbejdżanu (złoże Szah-Deniz) dotrze do granicy Gruzji i Turcji. Drugi odcinek – gazociąg trans-anatolijski (TANAP) jest najdłuższy – liczy 1850 km od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją. Budowa ruszyła w marcu 2015 r i miała zakończyć się w 2019 r, ale budowniczym udało się przyśpieszyć inwestycję o pół roku.

Trzeci gazociąg to trans-adriatycki (TAP) ma 878 km od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję (550 km), Albanię, po dnie Adriatyku do Włoch. Tutaj inwestycja zakończy się na przełomie 2019/ 2020 r. Wtedy pierwszy gaz azerski popłynie do Europy Południowej z ominięciem Rosji. Turcja i Włochy już zakontraktowały już po 17 mln m3 i 22 mln m3 gazu dziennie, a Grecja i Bułgaria po 10 mln m3.