Spadnie opłacalność wydobycia gazu i helu

Bloomberg

Planowane wprowadzenie nowej daniny może spowodować zamkniecie części krajowych kopalń, zwłaszcza tych o stosunkowo małych zasobach.

Wkrótce wydobycie z części polskich złóż gazu ziemnego, zawierających również hel, może stać się nieopłacalna. – Niektóre z naszych złóż już działają na progu opłacalności. Jeśli zostanie wprowadzona dodatkowa opłata od pozyskiwania gazu z helem, to może okazać się, że wydobycie niektórych złóż trzeba będzie wstrzymać – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że planowana do wprowadzenia opłata ma być pobierana od wydobycia ze złóż gazu, w których zawartość helu wynosi minimum 0,1 proc.

Kluczowy zakład

Najwięcej helu w Polsce znajduje się w złożu gazu ziemnego w Kościanie. Pierwiastek ten jest jednak również obecny w około 170 innych złożach w Polsce. Z większości z nich nie pozyskuje się jednak helu, gdyż nie każde złoże opłaca się łączyć z zakładem w Odolanowie, jedynym w naszym kraju, gdzie odzyskuje się hel z wydobytego gazu. – Jeśli nowa opłata zostanie wprowadzona, to nasze koszty wzrosną o 20–30 mln zł rocznie – twierdzi Woźniak.

Od kilku lat w Polsce pozyskuje się około 3 mln m sześc. helu rocznie. Z tego 0,7–0,8 mln m sześc. zużywa się w Polsce, a reszta trafia na eksport. PGNiG nie ujawnia, jakie wyniki uzyskuje ze sprzedaży helu. Spółka informuje jedynie, że od kilku lat jego ceny utrzymują się na w miarę stałym poziomie i prawdopodobnie jeszcze przez trzy lata nie będą mocno się zmieniać. Wszystko za sprawą polityki cenowej Amerykanów, największego na świecie producenta helu. USA dostarczają na rynek aż 75 mln m sześc. tego pierwiastka rocznie. W tym kontekście nasz kraj nie jest wielkim graczem na światowym rynku helu, mimo że pozyskiwany jest tylko w kilku krajach.

Sześciu producentów

Na podium światowych producentów, poza USA, znalazł się jeszcze Katar i Algieria. W tych krajach pozyskuje się odpowiednio 40 i 15 mln m sześc. pierwiastka. Nieco więcej helu niż Polska pozyskuje z kolei Rosja i Australia.

Na Ziemi hel występuje wyłącznie w śladowych ilościach. Obecnie jedynym opłacalnym ekonomicznie źródłem pozyskiwania helu są złoża gazu ziemnego. Polskie złoża zawierają około 0,1–0,4 proc. tego pierwiastka. Hel pozyskiwany jest głównie z kopalń zlokalizowanych w południowo-zachodniej Polsce.

Zakład w Odolanowie przerabia około 1,8 mld m sześc. gazu zaazotowanego. Z tej ilości surowca pozyskuje się około 1 mld m sześc. gazu wysokometanowego rocznie. Poza tym pozyskiwany jest gaz LNG oraz hel (transportowany potem cysternami samochodowymi).

Hel ma obecnie wielorakie zastosowania. Ciekły najczęściej używany jest do schładzania nadprzewodników. Znajduje też zastosowanie w akceleratorach cząstek (hadronów). Służy też do unoszenia balonów i sterowców. Ma zastosowanie w spawalnictwie. Wykorzystuje się go też do wykrywania nieszczelności, np. w przemyśle samochodowym. Ponadto hel ma zastosowanie przy produkcji światłowodów, jest wykorzystywany w przemyśle kosmicznym oraz przy nurkowaniu, jako składnik mieszanek oddechowych.

Mogą Ci się również spodobać

CEZ prognozuje niższą EBITDA w 2017 r. Będzie dywidenda za 2016 r.

33 czeskich koron (CZK) na akcję – taką dywidendę proponuje zarząd CEZ akcjonariuszom. Na ...

Rosja chce złagodzić ograniczenia wydobycia ropy naftowej

W czerwcu Rosja będzie omawiała z krajami OPEC kwestie stopniowego wycofywania się z ograniczeń ...

Gazprom dostał pieniądze z Zachodu na Nord Stream-2

Europejscy inwestorzy przelali po 950 mln euro na budowę gazociągu Nord Stream 2. Gazprom ...

Połączenie Orlenu i Lotosu to ryzyko wzrostu cen

Firmy zyskają na logistyce oraz wspólnych zakupach ropy i gazu. A ograniczenie konkurencji na ...

Rosja i OPEC nie zmniejszą wydobycia ropy

Po czwartkowym spotkaniu rosyjskiego ministra energetyki z sekretarzem generalnym OPEC strony poinformowały, że nie ...

Wiceminister: trzeba uszanować problemy ludzi sąsiadujących z wiatrakami

Sprawa wiatraków jest w niektórych obszarach kraju bardzo kontrowersyjna, trzeba uszanować problemy osób z ...