Gazprom skarży niemieckiego partnera

Bloomberg

Rosjanie pozwali swojego partnera w projekcie Nord Stream 2. Chodzi o spór o ceny gazu importowanego przez Niemców.

„Gazprom eksport potwierdza skierowanie do koncernu Uniper (wcześniej znany jako E.On) zawiadomienia o rozpoczęciu sprawy w sądzie arbitrażowym”. Chodzi o żądanie Niemców, by Rosjanie jeszcze raz przyjrzeli się (obniżyli) cenę za importowany przez Uniper gaz.

„Wystąpienie do arbitrażu o rozwiązanie sporu wokół kontraktu jest standardową praktyką, przewidzianą w takich kontraktach” – dodaje Gazprom.

Gazprom i Uniper (E.On) od 2015 r sądzą się w sprawie cen gazu. Pierwszy pozew przeciwko Gazpromowi złożył wtedy E.On Global Commodities SE. W marcu 2015 r. Niemcy złożyli jeszcze jeden pozew dotyczący niewystarczających dostaw gazu w okresie między marcem 2014 a marcem 2015 r. W 2016 r Gazprom i Uniper podpisały porozumienie w sprawie korekcji cen w obowiązującym kontrakcie długoterminowym i uzgodnili, że przerwą sądowe sprawy i wycofają pozwy, przypomina agencja Prime. Widać jednak, że porozumienie nie zostało wykonane.

Uniper a wcześniej E.On to długoletni biznesowi partnerzy Rosjan, m.in. w projektach Nord Stream, South Stream (przerwany) i Nord Stream 2. Niemieckie firmy lobbowały też w Brukseli na rzecz Gazpromu. Koncerny przez lata za gaz płaciły mniej niż wielu innych klientów Gazpromu.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen prowadzi due diligence w Lotosie

Płocki koncern przystąpił do szczegółowego badania gdańskiego koncernu. Część naszych informatorów przekonuje, że to ...

Niemiecka firma porzuciła Nord Stream 2. Sąd zawiesza pozwolenie

Lawinowo przybywa problemów Gazpromowi. Po firmach ze Szwajcarii, Norwegii, Danii, umowę zerwał pierwszy niemiecki ...

EWEA: Polska na podium energetyki wiatrowej w 2015 r.

Polska zajęła drugie miejsce pod względem zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej w Europie. Wyprzedziły ...

Petrobras przegrał ze swoimi robotnikami

Brazylijski gigant energetyczny musi zwrócić swoim robotnikom równowartość około 4,5 mld dolarów, zdecydował sąd ...

PGNiG bliżej zakupu Tauronu Ciepło

Gazowniczy koncern ma wyłączność na dalsze negocjacje dotyczące nabycia biznesu ciepłowniczego katowickiego koncernu. Transakcja ...

Lotos i PGNiG dostarczyły LNG do próby morskiej nowego statku

Lotos i PGNiG dostarczyły 120 tys. litrów gazu LNG jako paliwa żeglugowego do budowanego ...