Spada zużycie gazu na Ukrainie

Bloomberg

Wymuszone przez Zachód reforma rynku gazu na Ukrainie – przede wszystkim podwyżki cen, dają już wyniki. Popyt na gaz spadł w minionym roku o 4 procent.

W 2017 r Ukraina zużyła 31,9 mld m3 gazu – o 4 proc. mniej niż w 2016 r. Gospodarstwa domowe, jak i przemysł zmniejszyły w 2917 r zużycie gazu o 6 proc.. Ludność zużyła 11,2 mld m3 a przemysł – 9,1 mld m3, ogłosił Naftogaz Ukrainy. Jeżeli chodzi o sektory gospodarki, to najbardziej zmniejszyło się zapotrzebowania na gaz ze strony ciepłowni i kotłowni – o 19 proc. do 4,6 mld m3.

Z zagranicy Ukraina kupiła 14,1 mld m3 gazu co oznacza import większy o 27 proc. w ujęciu rocznym. Przy czym prywatni importerzy zwiększyli zakupy 1,8 raza. W sumie dostawcami gazu na Ukrainę było w minionym roku 67 firm, głównie z Unii. Naftogaz zapewnia, że żaden z eksporterów gazu na Ukrainę nie miał dostarczał więcej niż 30 proc. importowanego gazu.

Wciąż niezadowalające jest wydobycie własne na UKrainie, choć w ostatnim roku wzrosło o 2 proc. Tutaj Ukraińcy oskarżają Rosjan o lobbowanie niekorzystnych przepisów, korumpowanie firm i wspieranie separatystów na wschodzie kraju.

Wszystko to ma związek z reformami ukraińskiego rynku gazu, które Kijów przeprowadził wykonując warunki umowy o pomocy podpisane z MFW i Unią. Głównym elementem gazowej reformy jest urynkowienie (podwyżka) cen, co ma wymusić oszczędności. A także termoizolacja i energooszczędność tak w budownictwie komunalnym jak i prywatnym, instytucjach i przemyśle.

Przez dziesięciolecia Ukraińcy trwonili tani rosyjski gaz, który jeszcze w 2007 r importowali z Gazpromu w rekordowej ilości 57 mld m3 rocznie. Od listopada 2015 r Ukraina zaprzestała zakupów rosyjskiego gazu. W tym roku mus go kupić 5 mld m3 zgodne z wyrokiem arbitrażu w Sztokholmie.

Mogą Ci się również spodobać

Miliardowe inwestycje Tauronu

Tauron Dystrybucja przedstawił główne kierunki inwestycyjne spółki w latach 2016 – 2019. Podstawą strategii ...

„Biznesowe” projekty energetyki w toku

Ten tydzień będzie kluczowy dla wypracowania modelu połączenia Polskiej Grupy Górniczej z Katowickim Holdingiem ...

Pomimo sankcji Wenezuela szmugluje ropę do Chin i Indii

Aby uniknąć śledzenia przez satelity, wenezuelski reżim zmienia nazwy tankowców objętych sankcjami i odłącza ...

Enea i Energa mogą podnieść ceny prądu od stycznia

Po tym, jak 17 grudnia zatwierdzone zostały nowe taryfy sprzedażowe koncernu Tauron oraz operatorów ...

Ropa drożała po irańskim odwecie

Irański odwetowy atak na dwie amerykańskie bazy w Iraku stał się impulsem do wzrostu ...

Gazowe scenariusze awaryjne

PE popiera korzystny dla nas pomysł stworzenia regionalnych planów na wypadek wstrzymania dostaw. Komisja ...