Polsko-ukraińskie gazowe wespół w zespół

Bloomberg

Jeżeli powstanie Nord Stream-2, to Ukraina straci rocznie 3 mld dolarów dochodów z tranzytu rosyjskiego gazu. Polska oferuje dostawy LNG ze swojego terminalu.

Prezydenci Polski i Ukrainy uważają, że rozbudowa gazociągu północnego przez Gazprom jest wymierzona przeciwko Unii Europejskiej.

– Jesteśmy wdzięczni Polsce za jej stanowisko w sprawie Nord Stream-2. Ta inwestycja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i Polski – mówił podczas wspólnej konferencji prasowej Petro Poroszenko, cytowany przez agencję Unian. Andrzej Duda podkreślił niezmienność stanowiska Polski wobec rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku. – Jesteśmy całkowicie przeciw tej inwestycji. Uważamy, że narusza europejskie normy i jest sprzeczna z interesem Unii – mówił Duda.

Dlatego zdaniem obu prezydentów kluczowa jest teraz budowa gazociągu między Polską a Ukrainą. – Ta inwestycja jest teraz realizowana, obie strony ściśle współpracują a Polska jest otwarta na możliwe dostawy LNG dla Ukrainy – zaznaczył Andrzej Duda.

Jeżeli Nord Stream-2 powstanie, to Rosja prawdopodobnie nie przedłuży kończącej się z końcem 2019 r umowy tranzytowej z Ukrainą, lub przedłuży ją na niewielką ilość gazu (w 2016 r Rosjanie przesłali przez Ukrainę 86 mld m3 gazu). Według Andrija Kobolowa prezesa Naftogazu Nord Stream-2 w niczym nie poprawi bezpieczeństwa energetycznego Unii. Zwiększy natomiast zależność od jednego dostawcy. Z swojej strony Ukraina straci dochody z opłat za tranzyt rosyjskiego surowca. W 2017 r wyniosą one ok. 3 mld dol..

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy Rosneft finansuje włoskich nacjonalistów?

Największy koncern paliwowy Rosji domaga się od włoskiej gazety sprostowania artykułu opisującego finansowanie przez ...

USA: więcej prądu z OZE niż z węgla

Po raz pierwszy wyprodukowano w Stanach więcej elektryczności z odnawialnych źródeł energii niż z ...

Kubica w Formule 1. Znamy szczegóły umowy Orlenu z Williamsem

Władzie płockiego koncernu już zaakceptowały umowę z Brytyjczykami. Oficjalne jej podpisanie w przyszłym tygodniu. ...

Ropa w dół, tanio wracamy z wakacji

Baryłka Brent już jest po 47 dol. A to jeszcze nie koniec przeceny, także ...

Azerski gaz doszedł do Europy

Gotowy jest gazociąg, którym gaz z Azerbejdżanu dotrze do Europy omijając Rosję. Przesył rusza ...

Rozpędzone pompy OPEC

Pomimo porozumienia o zamrożeniu wydobycia, członkowie kartelu eksporterów przekroczyli ustalone limity. I nie tylko ...