Polsko-ukraińskie gazowe wespół w zespół

Bloomberg

Jeżeli powstanie Nord Stream-2, to Ukraina straci rocznie 3 mld dolarów dochodów z tranzytu rosyjskiego gazu. Polska oferuje dostawy LNG ze swojego terminalu.

Prezydenci Polski i Ukrainy uważają, że rozbudowa gazociągu północnego przez Gazprom jest wymierzona przeciwko Unii Europejskiej.

– Jesteśmy wdzięczni Polsce za jej stanowisko w sprawie Nord Stream-2. Ta inwestycja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i Polski – mówił podczas wspólnej konferencji prasowej Petro Poroszenko, cytowany przez agencję Unian. Andrzej Duda podkreślił niezmienność stanowiska Polski wobec rozbudowy gazociągu na dnie Bałtyku. – Jesteśmy całkowicie przeciw tej inwestycji. Uważamy, że narusza europejskie normy i jest sprzeczna z interesem Unii – mówił Duda.

Dlatego zdaniem obu prezydentów kluczowa jest teraz budowa gazociągu między Polską a Ukrainą. – Ta inwestycja jest teraz realizowana, obie strony ściśle współpracują a Polska jest otwarta na możliwe dostawy LNG dla Ukrainy – zaznaczył Andrzej Duda.

Jeżeli Nord Stream-2 powstanie, to Rosja prawdopodobnie nie przedłuży kończącej się z końcem 2019 r umowy tranzytowej z Ukrainą, lub przedłuży ją na niewielką ilość gazu (w 2016 r Rosjanie przesłali przez Ukrainę 86 mld m3 gazu). Według Andrija Kobolowa prezesa Naftogazu Nord Stream-2 w niczym nie poprawi bezpieczeństwa energetycznego Unii. Zwiększy natomiast zależność od jednego dostawcy. Z swojej strony Ukraina straci dochody z opłat za tranzyt rosyjskiego surowca. W 2017 r wyniosą one ok. 3 mld dol..

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Konkurs na zarząd PGE

Rada nadzorcza PGE ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa oraz sześciu członków zarządu randze ...

Rośnie eksport ropy z USA, nafciarze zwiększają produkcję

W minionym roku Amerykanie eksportowali 2 mln baryłek ropy dziennie. To niemal podwojenie eksportu ...

ARP chce kupić koksownię Victoria

Przejęcie wałbrzyskiego zakładu Victoria przez Agencję Rozwoju Przemysłu ostatecznie zamknie temat powrotu koksowni do ...

10 tys. rodzin zmieni dostawcę prądu

Federacja Konsumentów wyłoniła firmę handlującą energią, która ma szansę przyciągnąć dużą grupę gospodarstw domowych. ...

Orlen rekomenduje wypłatę dywidendy

Po 3,5 zł na każdą akcję może wypłacić w tym roku płocki koncern. Jeśli ...

Brudna ropa dopłynęła do Polski

Zanieczyszczona ropa z Rosji dopłynęła przez Białoruś do Polski rurociągiem Przyjaźń. PKN Orlen potwierdził ...