Za uchwałą głosowało 444 posłów, 5 było przeciw (członkowie Koalicji Obywatelskiej z ramienia Partii Zielonych), a jeden wstrzymał się od głosu.
W uchwale czytamy, że procedowany na forum Unii Europejskiej projekt niesie za sobą wiele poważnych zagrożeń, zarówno dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jak i dla polskiego społeczeństwa. Posłowie wskazują, że "konieczne jest dostosowanie projektu rozporządzenia do realnych możliwości adaptacyjnych wynikających ze specyficznej sytuacji naszego kraju".
W uchwale czytamy także, że przepisy projektu w proponowanym kształcie, "nakładające nieracjonalne i niezgodne z dostępną wiedzą technologiczną oraz ekonomiczną nadmierne wymogi dotyczące emisji metanu z kopalni węgla kamiennego, doprowadzą do kryzysu społeczno-ekonomicznego w branży górniczej, co oznacza ryzyko utraty miejsca pracy dla setek tysięcy pracowników".
Czytaj więcej
Rząd bije na alarm w sprawie projektu nowego prawa UE, które ma ograniczać emisję metanu.
W tekście podkreślono przyjęcie rozporządzenia w obecnie proponowanym brzmieniu zniweczy Umowę Społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego, która określa tempo odejścia od węgla w Polsce, a więc do 2049 r.