Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podała dane o wydobyciu ropy przez OPEC za styczeń. „Niektórzy producenci, w tym Arabia Saudyjska, zmniejszyli wydobycie bardziej, aniżeli się do tego zobowiązali. Spadek ten został wyrównany przez zwiększone pompowanie w Libii i Nigerii, które nie zostały objęte ograniczeniami porozumienia wiedeńskiego” – cytuje IEA agencja Prime.

30 listopada 2016 r w Wiedniu OPEC oraz niektóre kraje spoza kartelu w tym Rosja, zobowiązały się do obniżenia wydobycia o 1,2 mln baryłek na dobę (bd) do 32,5 mln baryłek. Na OPEC przypadło 558 tys. bd, Rosja zobowiązała się obniżyć wydobycie o 300 tys bd. Porozumienie podpisano na pół roku i zaczęło obowiązywać w styczniu.

Według IEA wydobycie ropy na świecie w styczniu było niższe o 1,5 mln baryłek do 96,4 mln baryłek. To o 730 tys. bd mniej w ujęciu rocznym. Agencja zwraca jednak uwagę, że kraje spoza porozumienia zwiększą w tym roku pompowanie surowca. A dotyczy to przede wszystkim USA, Kanady i Brazylii.

Wiedeńskiej umowy nie wykonuje także Rosja, która według agencji Dow Jones zmniejszyła w styczniu pompowanie jedynie o 100 tys. baryłek dziennie czyli mniej niż jedną trzecią tego do czego się zobowiązała.