Reklama
Rozwiń

Niemcy przejmują gazowy ster Unii. Polska i Ukraina tracą i potępiają

Polska i Ukraina złożyły wspólne oświadczenie w sprawie porozumienia USA i Niemiec, które pozwala na dokończenie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Dzięki tej zgodzie, Niemcy staną się największym gazowym hubem Europy.

Publikacja: 21.07.2021 22:21

Niemcy przejmują gazowy ster Unii. Polska i Ukraina tracą i potępiają

Foto: Bloomberg

Wspólne oświadczenie zostało opublikowane na stronie ukraińskiego MSZ.
„Ta decyzja stworzyła dodatkowe zagrożenia polityczne, militarne i energetyczne dla Ukrainy i Europy Środkowej jako całości.(…) Wzywamy Stany Zjednoczone i Niemcy do adekwatnego rozwiązania kryzysu bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja”.

Czytaj także: Nord Stream 2. Umowa USA i Niemiec ma tajną część

Krótko przed tym departament stanu USA i niemieckie MSZ oficjalnie ogłosiły zawarcie porozumienia w sprawie Nord Stream 2. Treść została już wcześniej ujawniona przez Reuters i Bloomberg, teraz ogłoszono nowe szczegóły.

Berlin i Waszyngton zgodziły się na nałożenie sankcji na Rosję, jeśli nadal będzie ona wykorzystywać swoje surowce energetyczne jako narzędzie nacisku na inne kraje. Tranzyt przez Ukrainę po uruchomieniu „Nord Stream 2” powinien być kontynuowany. Ponadto Stany Zjednoczone i Niemcy inwestują 1 mld dolarów w rozwój odnawialnych źródeł energii na Ukrainie, a Berlin będzie także wspierał integrację Ukrainy z europejskim systemem energetycznym. Kijów otrzyma wsparcie techniczne w tej sprawie.

„W ramach osiągniętego porozumienia, Niemcy zobowiązują się do podjęcia działań na szczeblu krajowym, a także wywarcia nacisku na UE, aby podjęła działania, w tym sankcje, w celu ograniczenia eksportu rosyjskich surowców energetycznych do Europy, jeśli Federacja Rosyjska użyje nich jako broni lub podejmuje dodatkowe agresywne działania przeciwko Ukrainie – powiedziała Victoria Nuland zastępca sekretarza stanu USA.

„Drugim warunkiem tej umowy jest wsparcie przedłużenia o 10 lat umowy (na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę-red) między Rosją a Ukrainą, która wygasa w 2024 roku” – dodała Nuland.

Stany Zjednoczone i Niemcy „będą forsować, szukać i używać wszelkich środków nacisku, aby przedłużyć to porozumienie dla Ukrainy o 10 lat” – zapewniła zastępca sekretarza stanu USA.

Czytaj także: Nord Stream 2 będzie dokończony. USA i Niemcy wsparły Rosję

Zaznaczyła, że umowa, za którą wielu kongresmenów skrytykowało administrację prezydenta Joe Bidena jeszcze przed jej publikacją, ma na celu „zmniejszenie zależności Ukrainy od rosyjskiego gazu”.

Nord Stream 2 to trzecia i czwarta nitka zbudowanego na dnie Bałtyku przez Gazprom w 2011 r. gazociągu północnego. Cztery nitki pozwolą na bezpośredni transport z Rosji do Niemiec do 110 mld m3 gazu rocznie. Teraz Unia kupuje w Rosji ok. 140 mln m3 gazu. Dzięki temu Niemcy staną się największym hubem gazowym w Unii i będą handlować z zachodem kontynentu rosyjskim gazem z dużym zyskiem.

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku