Reklama
Rozwiń

Prezes KGHM: koronawirus nam nie szkodzi

Prezes KGHM Marcin Chludziński gościł w redakcji „Parkietu” i w ramach akcji #zapytajKGHM odpowiadał na pytania na Twitterze. Poniżej przegląd najciekawszych pytań i odpowiedzi.

Publikacja: 20.07.2020 15:07

Prezes KGHM: koronawirus nam nie szkodzi

Foto: energia.rp.pl

Jak wygląda sytuacja finansowa po pierwszym półroczu 2020 roku? Jak koronawirus wpłynie na roczne wyniki KGHM?

Sprawozdanie za I półrocze publikujemy w sierpniu. Wyniki za I kwartał są bardzo dobre i zgodne z założeniami. Istotne jest, że utrzymujemy plany produkcyjne oraz sprzedażowe. Popyt na miedź i srebro utrzymują się.

Nie widzimy istotnego wpływu koronawirusa na dotychczasowe operacje. Dzięki wcześnie wprowadzonym procedurom i dyscyplinie pracowników mamy niską skalę zachorowań. Codziennie walczymy, by to się utrzymywało.

Jaki jest plan na drugą połowę roku i 2021 r.?

Realizujemy naszą strategię, czyli 4E: elastyczność, efektywność, e-przemysł i ekologia. Dzięki temu, choć cały czas pracujemy w zagrożeniu epidemicznym, naszym dużym sukcesem jest utrzymanie produkcji i sprzedaży w takich warunkach. Walczymy dalej.

Jak pandemia wpłynęła na strategię firmy?

Działanie mimo wysokiej zmienności i nieprzewidywalności gospodarki/koniunktury to podstawa naszej strategii z 2018 r. Dzięki temu przeszliśmy przez 2019 r. z dobrymi wynikami mimo wojen handlowych. To pomaga też realizować plany w 2020 r. mimo pandemii.

To trzeci rok, kiedy KGHM nie wypłaca dywidendy. Czy w 2021 r. jest możliwy powrót do wypłat?

Przyglądamy się sytuacji rynkowej. Pozostajemy spółką dywidendową, wszystko zależy od rozwoju sytuacji w tym roku. Cieszy nas wzrost kursu akcji.

KGHM pod kątem produkcji srebra zajął w 2019 r. drugie miejsce na świecie. Jakie są prognozy na ten rok? Będzie atak na pozycję lidera?

Cieszy nas 2. miejsce na świecie, jeśli chodzi o produkcję srebra. Walczymy o najwyższe wyniki produkcyjne.

Czy rzeczywiście nadchodzi „age of copper”? Metal ma być niezbędny w samochodach elektrycznych, sieciach 5G, inwestycjach w zieloną energetykę – co oznaczałoby duży wzrost popytu. Jakie są wasze długoterminowe prognozy popytu?

Wszystkie te branże to wzrost popytu na miedź i srebro. Pojawiło się też nowe zastosowanie – dzięki biobójczym właściwościom tych metali – to nowa gałąź biznesu. Bardzo opłacalne będzie mieć miedź.

Czy miedź może wrócić do rekordowych poziomów rzędu 10 tys. USD za tonę? Jeśli tak, to kiedy?

Analitycy wskazują, że w długim terminie popyt na miedź będzie wysoki, ale notowania surowca zależą od wielu czynników, jak geopolityka.

Analitycy prognozują na ten rok spadek cen miedzi do 5710 USD. Co na to prezes?

Zależy którzy, opinii na rynku jest wiele. Jak dotąd cieszy nas wzrost cen i utrzymywanie się notowań na wysokim poziomie względem I półrocza. Jest zgoda na rynku, że w długiej perspektywie popyt będzie się utrzymywać. Miedź to metal przyszłości.

Jak koronawirus dotknął zagranicznych aktywów KGHM? Zwłaszcza w Chile, które jest na 6 miejscu na świecie pod względem liczby zakażeń.

Sierra Gorda cały czas produkcja, mimo trudnej sytuacji epidemicznej. Rząd chilijski na bieżąco ocenia sytuację w kopalniach i pozwala lub nie na prowadzenie produkcji. Nasz projekt jako jeden z nielicznych bez uwag przechodzi kontrole i produkuje zgodnie z planem.

Kiedy możemy spodziewać się osiągnięcia rentowności przez kopalnię Sierra Gorda?

Wynik operacyjny Sierra Gorda jest już zadowalający. Produkujemy znacznie więcej, redukujemy koszty. Na wynik netto wpływa historyczna pożyczka zaciągnięta od właścicieli.

Czy w Sierra Gorda też będzie strajk?

Jednym z naszych priorytetów jest dialog społeczny oraz partnerskie relacje ze stroną społeczną. To prowadzi do utrzymania produkcji i ten cel udaje nam się osiągać. To duża zasługa polskich zarządzających w Chile.

W 2019 r. zwiększyliście produkcję miedzi i srebra o kilkanaście proc. Zapowiadał Pan, że w tym roku mimo Covid-19 też chcecie powiększyć produkcję. Czy Pan to podtrzymuje? Jaki może to być wzrost?

Nasz strategiczny cel to produkcja górnicza rzędu 450 tys. ton rocznie w Polsce. Na tym się koncentrujemy.

Czy są teraz jakieś ciekawe aktywa w branży na sprzedaż? Czy obserwujecie w ogóle rynek zagraniczny pod kątem przejęć?

Teraz koncentrujemy się na optymalizacji aktywów zagranicznych oraz rozwoju aktywów w Polsce. W kraju widzimy ogromny potencjał rozwoju.

Czy są szanse na budowę nowej kopalni w okolicy Bolesławca? Ile musiałaby kosztować miedź, żeby budowa tej kopalni była opłacalna?

Obecnie nie planujemy nowych inwestycji na tamtym terenie, cały czas analizujemy sytuację rynkową w kontekście warunków makro.

Kiedyś były pomysły notowania KGHM International jako osobnej spółki na giełdzie, np. w Londynie czy Toronto. Czy wrócicie kiedyś do tych planów?

Nie mamy jak na razie takich planów.

Jaka jest strategia KGHM dla spółki Interferie? KGHM ma około. 70 proc. akcji w tej spółce, która na GPW notowana za ułamek wartości posiadanych nieruchomości. Może należałoby poszukać inwestora branżowego (np. sieci hoteli) lub wycofać spółkę w giełdy?

Pracujemy nad strategią dla aktywów hotelowych/uzdrowiskowych. Rozpatrujemy różne warianty.

Co Pan sądzi o konsolidacjach na rynku energetycznym vide Orlen, Lotos?

Ten ruch oceniam jako dobry, daje to duży potencjał kapitałowy i biznesowy, szanse na większą ekspansję zagraniczną. To także dużo synergii biznesowych. Gratuluje zarządom Orlenu i Lotosu.

Jak Prezes zapatruje się na przejmowanie przez Orlen kolejnych spółek – Lotos, Energa, PGNiG? Czy KGHM może uczestniczyć w podobnych operacjach, np. łącząc się z firmami górniczymi czy energetycznymi?

Każde przejęcie, które daje synergie biznesowe, większą siłę kapitałową i rozwój to dobra decyzja. Tak też oceniam działania Orlenu w kontekście innych spółek.

Jakie znaczenie ma dla KGHM Urban Mining? Ile procent pozyskiwanego surowca pochodzi ze źródeł „miejskich” i czy KGHM ma plany rozwojowe odnośnie tego sposobu pozyskiwania surowca?

To szansa, z której już korzystamy. Około 10 proc. produkcji to przetwarzanie złomów. Uruchomiliśmy pierwszy piec do przetopu złomu: WTR. Planujemy zwiększać wolumen przerobu i odzyskiwać także inne metale.

Jakie cele stawia sobie KGHM jeśli chodzi o OZE?

Do 2030 r. 50 proc. energii ma pochodzić ze źródeł własnych i odnawialnych. Pierwsze farmy fotowoltaiczne są w budowie, kolejne przygotowujemy.

Czy będą obligacje dla detalu?

Ta opcja jest analizowana, ale na razie nie mamy potrzeb kapitałowych związanych z emisją obligacji detalicznych. Cieszy nas, że inwestorzy indywidualni darzą nas takim zaufaniem i zainteresowaniem.

KGHM ogłosił start nowego projektu – aplikacji turystycznej. Skąd pomysł na zastosowanie aplikacji mobilnej? Jaki jest cel tego projektu? Czy samorządy chętnie włączają się w akcję? Jakie miejsca można zwiedzać?

CSR, współpraca z samorządami, to część naszego DNA. Działamy w konkretnym miejscu i chcemy je pokazać w sposób przystępny i nowoczesny. Stąd aplikacja #namiedzi

Materiał powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

""

Foto: energia.rp.pl

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku