Orlen poprawi efektywność przerobu ropy

Publikacja: 05.02.2020 16:39

Orlen poprawi efektywność przerobu ropy

Foto: materiały prasowe

PKN Orlen podpisał z konsorcjum firm KTI Poland i IDS-Bud umowę na projektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” podstawowej instalacji Visbreakingu w zakładzie produkcyjnym w Płocku. Łączna wartość kontraktu wynosi ok. 750 mln zł. Dzięki temu przedsięwzięciu ma poprawić się efektywność przerobu ropy naftowej poprzez zwiększenie uzysków produktów o wysokiej marży w wyniku tzw. pogłębionej konwersji pozostałości próżniowej z instalacji DRW. Łączy koszt inwestycji ma sięgać około 1 mld zł. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2022 r. Orlen szacuje, że po zrealizowaniu projektu zysk operacyjny EBITDA koncernu, może wzrosnąć w przedziale od 340 mln zł do 415 mln zł rocznie.

""

PKN Orlen, fot. Bloomberg

energia.rp.pl

Rada nadzorcza Orlenu już pod koniec listopada wyraziła zgodę na budowę instalacji Visbreakingu. W uchwale wyrażono aprobatę zarówno do podpisania umowy z konsorcjum KTI Poland i IDS-Bud na kwotę ok. 750 mln zł, jak i innych kontraktów dotyczących infrastruktury pomocniczej o łącznej wartości ok. 200 mln zł.

W samym 2020 r. grupa PKN Orlen chce przeznaczyć na inwestycje rekordowo wysoką kwotę, bo 7,7 mld zł. Z tego zdecydowanie najwięcej wyda na przedsięwzięcia w biznesie rafineryjnym, petrochemicznym i energetycznym. Mają one pochłonąć aż 5,7 mld zł.

W ubiegłym roku łączna wartość inwestycji Orlenu zamknęła się kwotą 5,4 mld zł. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi od pewnego czasu regulacjami MSSF 16 uwzględnia on wartość leasingu, który wyniósł około 1 mld zł.

Sztandarowym, wieloletnim projektem inwestycyjnym Orlenu jest programu rozwoju petrochemii, składający się z czterech odrębnych przedsięwzięć. Jego całkowita wartość to 8,3 mld zł.

Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Surowce i Paliwa
Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami