Mniej gazu łupkowego z USA

Spada wydobycie gazu z formacji skalnych w USA. Firmy wydobywcze tną inwestycje. Zagrożone są plany budowy nowych terminali eksportowych. Wszystko przez niską cenę surowca.

Publikacja: 15.01.2020 13:27

Mniej gazu łupkowego z USA

Foto: A gas flare is seen in a field at dusk near Mentone, Texas, U.S., on Saturday, Aug. 31, 2019. Natural gas futures headed for the longest streak of declines in more than seven years as U.S. shale production outruns demand and inflates stockpiles. Photog...

Agencja S&P Global Platts poinformowała o spadku wydobycia gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych o 1,7 proc. w grudniu 2019 r w ujęciu miesięcznym. Jest to pochodna spadku produkcji Appalachia – największego złoża gazu łupkowego w USA, obejmującego dwa mniejsze złoża Marcellus i Utica.

W styczniu 2020 r liczba stanowisk wiertniczych Appalachia spadła do 48 – poziomu najniższego od trzech lat. Dla porównania w marcu 2018 r działały tam 84 stanowiska wydobywcze – najwięcej w historii. Analitycy spodziewają się, że produkcja gazu z łupków bitumicznych dalej będzie spadać, bowiem firmy wydobywcze muszą redukować wiercenia z powodu niskiej ceny gazu, która nie zapewnia rentowności produkcji.

""

Pipeline for shale gas in Texas/Bloomberg

energia.rp.pl

Według EIA (amerykańska Administracja Informacji Energetycznej) w grudniu 2019 cena gazu na Henry Hub wyniosła 2,57 dol./mln BTU (British thermal unit – Brytyjska jednostek cieplna). W ujęciu rocznym gaz w tym hubie potaniał średnio o 0,6 dol. Gaz ze złóż Appalachia potaniał jeszcze bardziej – poniżej 2 dol. podczas kiedy opłacalność gwarantuje cena nie niższa dla Marcellus 1,8 dol / mln BTU, dla Utica 1,94 dol / mln BTU, a dla Haynesville 2,5 dol / mln BTU.

Firmy pracujące na Appalachia tracą więc coraz więcej. Za ostatnie pięć kwartałów siedem spółek pracujących na Appalachia i Haynesville miały ujemne przepływy pieniężne. Koszty wydobycia były wyższe od przychodów ze sprzedaży gazu łącznie o 480 mln dol., policzył IEEFA (Instytut Ekonomii Energetycznej i Analiz Finansowych). Ujemne przepływy pieniężne – największe w historii zanotowały też największe łupkowe firmy – Chesapeake Energy (-264 mln dol.) i EQT (-173 mln dol.) Analitycy IHS Marki spodziewają się, że notowania cen gazu na rynku krajowym USA pozostaną w 2020 r na najniższym poziomie od dekady. Wszystko to zmusza firmy wydobywcze do zmiany planów, szczególnie jeżeli chodzi o inwestycje w nowe terminale eksportowe LNG.

""

A pumpjack operates near a Nabors Industries Ltd. drill rig standing over an oil well for Chevron Corp. in the Permian Basin near Midland, Texas, U.S., /Bloomberg

energia.rp.pl

W 2019 r moc przerobowa amerykańskich terminali sięgnęła 6,9 mld stóp sześciennych/doba, a eksport przekroczył 30,4 mln ton na rok. Jest to wzrost aż o 69 proc. w porównaniu z 2018 r. W tym roku moc terminal ma zostać powiększona o jedną trzecią. Wielkością produkcji gazu skroplonego Stany Zjednoczone ustępują jedynie Katarowi i Australii. W planach jest zwiększenie za trzy lata produkcji terminali do 12,3 mln stóp sześciennych/doba. Teraz tani gaz może doprowadzić do spadku produkcji, a tym samym zabraknie surowca, by zapełnić terminale. Kluczowe jest tutaj osiągnięcia pozarumienia handlowego z Chinami. W 2019 r Chiny zwiększyły import gazu (rurociągowego i LNG ) o blisko 7 proc. do 96,6 mln ton. Przy osiągnięciu porozumienia Waszyngton-Pekin, przed amerykańskimi producentami LNG otworzy się bezdenny rynek chiński i boom wróci do amerykańskiego łupku.

Amerykańskie firmy zdają sobie też sprawę, że konkurencja nie śpi. O chiński rynek coraz mocniej walczy Rosja. W 2019 r produkcja LNG w Rosji zwiększyła się 1,5 raza i wyniosła 29 mln ton. A to nie koniec. Na Półwyspie Jamalskim budowane są nowe zakłady LNG koncernu Novatek i partnerów z Chin, Francji i Japonii.

Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Surowce i Paliwa
Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami