Reklama
Rozwiń

Tureckim targiem

Publikacja: 29.05.2018 05:59

Tureckim targiem

Foto: energia.rp.pl

Gazprom obniżył cenę gazu dla Turcji. Ankara zgodziła się na budowę drugiej nitki Tureckiego Potoku, przeznaczonej na rynek Unii.

Najpierw Gazprom i Botas poformowały, że podpisały ugodę, która kończy postępowanie arbitrażowe. Pozew przeciwko Rosjanom złożył turecki operator gazowy Botas. Turcy podnosili, że Rosjanie zawyżają cenę sprzedawanego im gazu  domagali się jej obniżenia z datą wsteczna od 2014 r.

Obie strony nie podają konkretów ugody, ale eksperci pytani przez gazetę Wiedomosti sądzą, że Rosjanie zgodzili się zwrócić nadpłatę w kwocie ok. 1 mld dol. Cena została więc obniżona o 10,25 proc.

– Gazprom mógł pójść na ustępstwa, aby zamknąć sprawę drugiej nitki Tureckiego Potoku. Kwota którą Botas przepłacił w latach 2015-2016 rzeczywiście może sięgać 1 mld dol. Gazprom zwróci ją szybko i może sobie wpisać w dodatkowe koszty Tureckiego Potoku – przyznał Dmitrij Marczeno z agencji Fitch dla gazety Wiedomosti.

Zaraz po zawarciu ugody Gazprom i tureckie władze podpisały porozumienie o lądowym odcinku Tureckiego Potoku. Ankara zgodziła się na jego budowę. Gazprom podpisał też z Botas aneks o szczegółach technicznych lądowego odcinka gazociągu. Druga nitka ma zapewnić tranzyt 15,5 mld m3 gazu rocznie po dnie Morza Czarnego a potem przez Turcję do odbiorców w Unii. Część lądowa ma mieć ok. 200 km i prowadzić prawdopodobnie do greckiej granicy.

Nie wiadomo, kto będzie chętny na ten gaz. Na razie nie ma żadnych oficjalnych porozumień. Niedawno zainteresowanie rosyjskim gazem z tego kierunku wyraził prezydent Bułgarii. Turecki Potok ma według Gazpromu kosztować 7 mld euro (dwie nitki).

Turcja jest drugim po Niemczech klientem Gazpromu  W 2017 r kupiła z Rosji 29,03 mld m3 gazu. Turcja należy do rynków najszybciej zwiększających zapotrzebowanie na surowce energetyczne. 

Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Surowce i Paliwa
Kanadyjski sektor ropy i gazu zakładnikiem polityki handlowej Trumpa
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku