Dzięki nowym urządzeniom rafineria Lotosu w Gdańsku wyprodukuje rocznie do 900 tys. ton dodatkowych paliw, a ponadto 350 tys. ton koksu. Spółka liczy też, że uda się jej podnieść modelową marżę rafineryjną o ok. 2 USD na każdej baryłce przerobionej ropy.
Kontrakt z KT Kinetics Technology obejmuje projektowanie, dostawę urządzeń i materiałów oraz budowę i przekazanie do rozruchu trzech najważniejszych instalacji w tym projekcie. Zgodnie z podpisaną umową, firma KT – Kinetics Technology ma wybudować i przekazać do rozruchu objęte umową instalację w terminie 32 miesięcy.
Chodzi o instalację opóźnionego koksowania, instalację produkcji wodoru i instalację hydroodsiarczania benzyny.
Instalacja tzw. opóźnionego koksowania, będąca jednocześnie „sercem” całego programu, będzie miała za zadanie zagospodarować w sposób kompleksowy wszystkie ciężkie pozostałości z przerobu ropy naftowej w rafinerii. Wytwarzane z nich będą produkty, ze sprzedaży których spółka uzyskuje najwyższe marże. Surowiec do instalacji będą stanowić ciężkie pozostałości procesu rafinacji wykorzystywane obecnie do produkcji olejów opałowych i asfaltów.
„Wybór renomowanego wykonawcy dla Programu EFRA to kolejny ważny krok przybliżający nas do uruchomienia tej kluczowej z punktu widzenia naszej grupy kapitałowej instalacji. EFRA przeniesie nas do światowej technologicznej ekstraklasy w zakresie zaawansowania procesów przerobu ropy naftowej, przekładając się pozytywnie na osiągane marże – powiedział prezes Lotosu Paweł Olechnowicz