Cieszmy się niskimi cenami

Bloomberg

Spadki cen paliw na stacjach nieco wyhamują – uważa Jakub Bogucki, analityk e-petrolu. Ale nikt nie mówi o podwyżkach.

Nawet w miejscowościach, które są zdominowane przez turystów, jak chociażby na Mazurach, ceny oleju napędowego lekko przekraczają 4 zł, a benzyny E95 nie dochodzą do 4,3 zł. Średnia dla Polski, to wg e-petrolu 4,04 złotego dla ON i 4,27 złotego dla E95. Uporczywie drogi jest gaz – tu średnia sięga 1,69 złotych.

Paliwa mają tanieć, mimo że ropa drożeje. Brent kosztuje dzisiaj o 10 proc. więcej, niż na początku miesiąca. W poniedziałek 15 sierpnia w Londynie za baryłkę tego gatunku ropy trzeba było zapłacić 47.10 dol.

Według Jakuba Boguckiego benzyny i ON będą jednak jeszcze taniały. Dla diesla wahania cen mają mieścić się w widełkach 4-4,09 złotego za litr, a najpopularniejsza benzyna, to wydatek 4,22-4,32 złotych za litr. Przy tym oczywiście już teraz są stacje, także w Warszawie i tradycyjnie w świętokrzyskim, gdzie za E95 zapłacimy tylko kilka groszy powyżej 4 złotych, a za ON o kilka – kilkanaście nawet groszy mniej.

– Ostatnie dni przyniosły sporo zamieszania związanego z planami zwołania we wrześniu nadzwyczajnego spotkania OPEC, które ma zająć się problemem stabilizacji cen ropy naftowej. Parła do niego m.in. Wenezuela, której trudna sytuacja gospodarcza w warunkach niskich cen ropy może właściwie tylko się pogarszać – mówi Jakub Bogucki.

Do skoku cen ropy przyczyniła się wypowiedź ministra energetyki Arabii Saudyjskiej Chalida al-Faliha, który zaznaczył, że istotnie można omówić potencjalne działania w celu „ustabilizowania cen ropy” podczas spotkania planowanego w Algierii. Przez stabilizację można zapewne rozumieć próby opanowania wzrostu produkcji, czy nawet jej ograniczenia (to również pomysł Wenezueli), jednak skala zmian o której można tu mówić nie jest znana, a Iran – jeden z czołowych „rozdających” w OPEC – bynajmniej nie limituje się w eksporcie i dodatkowo obniża ceny dla odbiorców azjatyckich na przyszły miesiąc. Do głosów o konieczności zorganizowanej akcji na rynku ropy dołączyli się Rosjanie. W poniedziałek minister energii Rosji, Aleksaneder Nowak ujawnił, że jego kraj jest w kontakcie z Saudyjczykami i rozmawia o sposobach ustabilizowania rynku. Analitycy natychmiast jednak obśmiali tę wypowiedź, bo na rynku nadal jest za dużo ropy i wiele czasu minie, zanim dojdzie do zrównoważenia podaży i popytu, a wraz z nim do podwyższenia cen, bo o to chodzi Rosjanom.

– Naszym zdaniem ponowna próba korekty cen nie może być wykluczona, jeśli producenci ponownie skupią cię na wydobyciu – mówił Nowak.

Jego zdaniem amerykańscy producenci ropy z łupków nadal mają kłopoty, więc nadpodaż, jaka rzeczywiście jest teraz widoczna powili się zmniejsza.

Tyle, że według danych z USA liczba odwiertów w ostatnim tygodniu wzrosła o 15 do 396.Oczywiście jest to tyle co nic, jeśli porównamy tę liczbę z 1600, jakie były czynne w szczycie „łupkowym” w 2014 r., ale i tak jest to więcej, niż 316 , jakie notowano w maju 2016. małe są również szanse, że OPEC zrezygnuje z chęci utrzymania udziału w rynku, aby tylko doprowadzić do wzrostu cen. Na razie Irańczycy zwiększają wydobycie, które sięga już po 4 mln baryłek dziennie i konsekwentnie wypierają dostawy rosyjski. Analitycy wskazuje na dostawy do Polski oraz Korei Południowej.

W tej sytuacji może się okazać,że algierska konferencja ministerialna będzie kolejnym niewypałem, nie dojdzie na niej do żadnych konkretnych ustaleń,co na ceny podziała deprymująco.

Mogą Ci się również spodobać

Wysycha źródło dochodów Daesh

Terroryści z Państwa Islamskiego stracili w ciągu dwóch ostatnich lat 90 proc. dochodów ze ...

Saudowie interesują się rosyjskim projektem w Arktyce

Koncern Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej jest zainteresowany udziałem w rosyjskim projekcie Arctic LNG-2. ...

PERN bez „Przyjaźni” – zmiana nazwy i logo spółki

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” zmienia nazwę i logo. Po rebrandingu spółka będzie funkcjonowała ...

Bliżej gazociągu Polska-Ukraina

Wiadomo, kto będzie wykonawcą gazociągu, który umożliwi większy import gazu z Polski na Ukrainę ...

Cisza w sprawie tranzytu gazu

Gazprom wykorzystuje negocjacje w sprawie tranzytu gazu przez Polskę do forsowania Nord Stream 2, ...

OPEC spotka się z łupkami

W pierwszym tygodniu marca dojdzie do spotkania kartelu eksporterów ropy OPEC, z amerykańskimi producentami ...