Stacje paliw płacą podwójnie

Post Image
Post Image

Kilkaset firm handlujących benzyną i dieslem musi ponieść koszty już raz opłaconych koncesji.

Od początku sierpnia Urząd Regulacji Energetyki (URE) rozsyła do stacji paliw w całym kraju wezwania do zapłaty. Jak ustaliliśmy, chodzi o kwoty od kilkunastu do nawet blisko 100 tys. zł. – Chodzi o opłatę koncesji za rok 2011. Tyle że operatorzy stacji już dawno zapłacili za koncesje. Podwójna opłata z tytułu udzielonej koncesji za dany rok to skandal – alarmuje Marek Pietrzak, prezes Stowarzyszenia Niezależnych Operatorów Stacji Paliw (SNOSP).

Kosztowne przeoczenie

Zdaniem URE problem w tym, że właściciele stacji nie wystąpili, jak wymagają tego przepisy, na 18 miesięcy przed wygaśnięciem koncesji, o jej przedłużenie. Gdy te się kończyły, uiścili opłatę roczną, ale ich koncesje faktycznie wygasły w marcu 2011 r. Tymczasem opłata pobierana jest za rok z góry bez względu na liczbę miesięcy jej obowiązywania. URE uznało więc, że ci, którzy nie przedłużyli koncesji, zapłacili za ostatni okres obowiązywania poprzednich praw (trzy miesiące), a za nowe koncesje za 2011 r. muszą uiścić dodatkową opłatę.

– Jeśli nie uregulujemy opłat, grozi nam egzekucja komornicza. Którego właściciela małej stacji stać na to, by wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych za to, co już było opłacone – oburza się Pietrzak.

Szacuje się, że problem dotyczy około 300 placówek, czyli co dziesiątej niezależnej stacji paliw w kraju, ale też hurtowni zajmujących się obrotem benzyną i dieslem.

– Sprawa jest poważna. Liczymy, że uda się znaleźć rozwiązania, by zdjąć ten haracz z firm paliwowych – zaznacza Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych (PIPP). – Karygodne jest to, że URE obudziło się dopiero po pięciu latach – dodaje Pietrzak.

Trzeba zmienić prawo

W Urzędzie Regulacji Energetyki, który przyznaje licencje na obrót paliwami, tłumaczą, że rozumieją oburzenie właścicieli stacji, ale są ograniczeni przepisami. – Jako organ administracji rządowej możemy działać tylko w granicach i na podstawie obowiązującego prawa. W tej chwili brak jest podstaw do odstąpienia od egzekwowania należnych Skarbowi Państwa opłat – wyjaśnia nam Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE.

Podkreśla przy tym, że regulator zamierza pomóc rozwiązać ten problem. – Obecna sytuacja stanowi uciążliwość dla uczestników rynku, dlatego prezes URE deklaruje wsparcie na etapie projektowania rozporządzenia nowelizującego, włącznie z możliwością przygotowania konkretnych rozwiązań prawnych – dodaje.

Kłopot w tym, że URE nie ma inicjatywy legislacyjnej. Przepisy może zmienić Ministerstwo Energetyki. Do tej pory urzędnicy nie zajęli się jednak sprawą. – Już w 2012 r. URE informowało ministra gospodarki o konieczności pilnych zmian w rozporządzeniu, na podstawie którego są pobierane opłaty koncesyjne. To rozporządzenie z 1998 r. dotąd było nowelizowane tylko dwa razy – ostatnio w 2000 r., podczas gdy ustawa – Prawo energetyczne, która jest podstawą wydania tego rozporządzenia, doczekała się kilkudziesięciu nowel. Powoduje to brak spójności regulacji zawartych w rozporządzeniu z przepisami ustawowymi – tłumaczy Agnieszka Głośniewska.

Stacje apelują do rządu

Operatorzy stacji liczą, że teraz, gdy na skutek regulacji koncesyjnych ucierpiało około 300 podmiotów handlujących paliwami, uda się znowelizować prawo. – Zwróciliśmy się właśnie z apelem o rozwiązanie problemu podwójnych opłat koncesyjnych do resortu energii – mówi Halina Pupacz.

Petycje w tej sprawie wystosował również SNOSP. – Nasze pisma trafiły do kancelarii Prezydenta, Premiera i ministra sprawiedliwości – dodaje prezes Pietrzak.

Czy apele przyniosą efekty? Nie wiadomo. Ministerstwo Energii nie odpowiedziało na nasze pytania.

Mogą Ci się również spodobać

Otoczenie przestaje sprzyjać rafineriom

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Otoczenie przestaje sprzyjać rafineriom Różnice między Orlenem ...

Niemcy zagrożone przez Nord Stream-2

Projekt jest polityczny i może całkowicie uzależnić niektóre kraje od rosyjskiego gazu. Najbardziej zagrożone ...

OPEC i Rosja rozmawiają o przedłużenie limitów do końca 2018 r.

Wszyscy członkowie OPEC i Rosja zgadzają się, że cięcia w wydobyciu ropy powinny trwać ...

Gazprom przegrał w Bundestagu

Aż 222 głosów zabrakło sojusznikom Gazpromu w Bundestagu, do przeforsowania poprawki do Gazowej Dyrektywy ...

KE przestawi gazowe regulacje

Pakiet bezpieczeństwa dostaw, mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu zimnego do krajów ...

Łupkowa ropa nie daje zarobić

Eksport staje się jedyną szansą na zyski amerykańskich firm branży ropy z łupków. Straty ...