Łukoil celuje w Iran

Bloomberg

Największy prywatny koncern paliwowy Rosji chce inwestować w Iranie w wydobycie oraz handel ropą i gazem.

Prezes i największy udziałowiec Łukoilu Wagit Alekpierow do Teheranu wybiera się we wrześniu, ale już dziś ogłosił swoje plany inwestycyjne. Uzgodnił je podczas spotkania z ministrem przemysłu naftowego Iranu Bidjanom Zanganye, podała agencja Prime.

Irańczycy zaproponowali Rosjanom kilka swoich złóż do prowadzenia tam wydobycia i w Łukoilu trwa analiza otrzymanych materiałów. Koncern ma obecnie dwa porozumienia podpisane z państwowym irańskim monopolistą NIOC. Zgodnie z nim Rosjanie dostaną dostęp do danych o kilkunastu złożach w tym dwóch będących w eksploatacji.

Łukoil jest też zainteresowany handlem irańskimi surowcami jako aktywny inwestor na terenie basenu Morza Kasjijskiego i Zatoki Perskiej (pracuje m.in. na największym złożu Iraku – Południowy Pars-2). Ma też doświadczenie w dostawach ropy i produktów naftowych do Iranu przez port Neka.

Alekpierow zapowiedział, że w najbliższym czasie gotowe będą projekty długoterminowych kontraktów na dostawy irańskiej ropy do rafinerii koncernu w całej Europie. Alekpierow podkreślił duże wsparcie dla tych projektów ze strony Teheranu.

Mogą Ci się również spodobać

Węglowe zyski idą na podwyżki

Zamiast rewolucji w górniczych wynagrodzeniach w spółkach węglowych mamy sowite podwyżki płac. Związkowcy zgodzili ...

Europie brakuje solidarności

Unia Europejska wciąż jest mocno podzielona w kwestii rozwoju i przyszłości energetyki. Zmieniająca się ...

Niemoralna propozycja

Ultimatum Gazpromu postawione w poniedziałek Naftogazowi obnaża prawdziwą twarz rosyjskiego monopolisty, który za nic ...

W walce o niższą emisję CO2 liczymy na lasy

Paryskie porozumienie wejdzie w życie. Polska nie będzie go blokować. Unia Europejska uzgodniła w ...

Prezes tknięty upałem

Szef austriackiego koncernu OMV to największy fan Gazpromu i rosyjskiego gazu. Ale nawet to ...

Wielka fabryka ogniw pv powstanie w Polsce

Polscy producenci modułów fotowoltaicznych szukają pieniędzy na wspólną inwestycję. Rodzimi wytwórcy urządzeń i komponentów ...