Prezesi Rosneft dostali 100 razy więcej

Bloomberg

Członkowie zarządu największego państwowego koncernu paliwowego Rosji dostali premie kwartalne sto razy większe niż rok wcześniej. Wypadło po 3 mln dolarów na głowę.

W sprawozdaniu Rosneft za I kw. opublikowanym na stronie koncernu pada kwota wypłaconych premii członkom zarządu. Dostali oni 1,454 mld rubli czyli 30 mln dolarów. Zarząd liczy 10 osób, wypadło więc po 3 mln dol. na głowę. Rok wcześniej premia wyniosła 100 razy mniej – 14,663 mln rubli. Średnia płaca w Rosji to 33 tys rubli miesięcznie (569 dolarów).

Tę szokującą dysproporcję koncern wyjaśnił „pomyślną realizacją wielkich, strategicznych projektow, a także nagrodzeniem (członków zarządu-red) państwowymi odznaczeniami”. Przedstawiciel Rosneft doprecyzował w wypowiedzi dla gazety Wiedmosti, że premia została wypłacona za realizację transakcji sprzedaży 19,5 proc. akcji Rosneft zachodnim inwestorom (Grencore i katarski fundusz – transakcja dotąd niejasna, według wielu, pozorna). A także za zakup od skarbu państwa 50,08 proc. akcji Basznieft (Kreml przejął firmę Jewgienija Jewtuszenkowa, zmuszając go, przez przetrzymywanie w areszcie domowym, do odsprzedaży).

Zasługą zarządu kierowanego przez Igora Siecizna miałó być przeprowadzenie tych transakcji „w warunkach bardzo trudnej koniunktury i w bardzo krótkim terminie). Na początku marca Władimir Putin nagrodził 12 menadżerów Rosneft medalami za „ogromny wkład w rozwój kraju” a także „poprawę klimatu inwestycyjnego”.

Według danych Rosneft za I kw zysk netto koncernu wyniósł 13 mld rubli – o 8,3 proc. więcej w ujęciu rocznym.

Mogą Ci się również spodobać

Putin podłączył Krym do gazu

Anektowany ukraiński półwysep został podłączony do magistrali gazowych Rosji – poinformował Władimir Putin. – ...

Produkcja żywności silnie oddziałowuje na środowisko naturalne poprzez zużycie wody i wykorzystywanie pestycydów. Dlatego marnowanie żywności jest nie tylko skandaliczne w obliczu głodu, ale i nieekologiczne

Throwing away food will contribute to a climate catastrophe

Food production entails emissions from agriculture, but also from processing, transport and packaging. Food ...

Statoil nie znalazł gazu na Morzu Barentsa

Statoil szukał gazu i ropy na obszarze Korpfjell na Morzu Barentsa. Norweska spółka liczyła ...

Nord Stream 1 stanął, Ukraina zarabia

Gazociąg Północny przechodzi kolejny przegląd techniczny. Z roku na rok czas przeglądów się wydłuża. ...

Pierwsza dostawa LNG z USA

Do Polski przypłynął statek ze skroplonym gazem z rynku amerykańskiego. Tym samym PGNiG zrealizowało ...

Grubość ma znaczenie – czyli jak termomodernizować

Pamiętam moją rozmowę z majstrem, który upierał się, że zastosowanie 20 cm styropianu do ...