Wielka miłość Wall Street do ropy

Bloomberg

Akcje spółek z sektora energii przyciągają najwięcej pieniędzy inwestorów od co najmniej 2000 roku.

Inwestorzy giełdowi chętnie kupują akcje firm wydobywających ropę i gaz ziemny w przekonaniu, że branża ta wychodzi z najgłębszego dołka od wielu lat.

W styczniu z łącznie 13 ofert publicznych firmy z tego sektora pozyskały za oceanem 6,64 miliarda dolarów korzystając ze zwyżki cen ropy naftowej utrzymujących się powyżej 50 dolarów za baryłkę. Od maja 2016 roku liczba czynnych wież wiertniczych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie podwoiła się.

Spółki serwisowe dostarczające wieże wiertnicze i sprzęt do szczelinowania, które najbardziej ucierpiały w okresie dwuletnich spadków, w styczniu pozyskały 22 proc. z całej puli ofert akcji w porównaniu z 5 proc. w całym minionym roku.

– Nastroje diametralnie się zmieniły – zauważa Trey Stolz, analityk w inwestycyjnej firmie Coker&Palmer z Nowego Orleanu. Podkreśla on, że jeszcze rok temu przysłowiowy nóż na giełdzie wciąż spadał, a dzisiaj jest dużo lepiej.

Teraz takie firmy serwisowe jak Weatherford International mogą żądać więcej pieniędzy od firm wydobywczych uczestniczących w wyścigu na zasobnych w surowiec polach naftowych zachodniego Teksasu (Permian Basin) i w innych rejonach USA, gdzie występują złoża łupkowe.

– W stosunku do grudnia ceny wzrosły średnio o 25 proc. – wskazuje Krishna Shivram , pełniący obowiązki prezesa Weatherford International, podkreślając „znaczny optymizm” w branży.

W wyścigu po nowe fundusze amerykańskie firmy mocno zdystansowały resztę świata pozyskując ponad dwie trzecie pieniędzy z łącznej puli 9,41 miliarda dolarów zebranej z ofert akcji minionym miesiącu. Referencyjna ropa West Texas Intermediate notowana jest na poziomie około 52,50 dolara za baryłkę, ponad 20 proc. powyżej średniej ceny z ubiegłego roku.

Sektor serwisowy został mocno doświadczony przez dekoniunkturę w rezultacie której ceny usług świadczonych na rzecz firm wydobywczych i poszukiwawczych spadły o ponad jedną trzecią co walnie przyczyniło się do wielkiej fali zwolnień na całym świecie która zmiotła 440 tys. etatów.

Mogą Ci się również spodobać

Zegar tyka dla ropy

Najwięcej wydobywalnych zasobów ropy znajduje się w… USA. Przy obecnym tempie wydobycia, ropy starczy ...

I tak nie uciekniemy przed podwyżkami

Uchwalenie ustawy mającej zapobiec podwyżkom cen energii zdestabilizuje rynek i doprowadzi do strat w ...

Nowy członek rady nadzorczej PGE

Minister Skarbu Państwa powołał do rady nadzorczej PGE Marka Pastuszkę – poinformowała spółka. „W ...

URE: Konsolidacja energetyki z górnictwem nie jest złym pomysłem

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ocenia, że konsolidacja energetyki z górnictwem nie jest złym pomysłem, ...

PGNiG dostarczy gaz na Ukrainę

Odbiorcą będzie ERU Trading, który następnie odsprzeda gaz firmom przemysłowym. Wartości kontraktu nie podano. ...

Ropa do zamrażarki

Goldman Sachs ocenił jako duże, szanse zamrożenia wydobycia ropy przez największych producentów. Ale to ...