Wielka miłość Wall Street do ropy

Bloomberg

Akcje spółek z sektora energii przyciągają najwięcej pieniędzy inwestorów od co najmniej 2000 roku.

Inwestorzy giełdowi chętnie kupują akcje firm wydobywających ropę i gaz ziemny w przekonaniu, że branża ta wychodzi z najgłębszego dołka od wielu lat.

W styczniu z łącznie 13 ofert publicznych firmy z tego sektora pozyskały za oceanem 6,64 miliarda dolarów korzystając ze zwyżki cen ropy naftowej utrzymujących się powyżej 50 dolarów za baryłkę. Od maja 2016 roku liczba czynnych wież wiertniczych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie podwoiła się.

Spółki serwisowe dostarczające wieże wiertnicze i sprzęt do szczelinowania, które najbardziej ucierpiały w okresie dwuletnich spadków, w styczniu pozyskały 22 proc. z całej puli ofert akcji w porównaniu z 5 proc. w całym minionym roku.

– Nastroje diametralnie się zmieniły – zauważa Trey Stolz, analityk w inwestycyjnej firmie Coker&Palmer z Nowego Orleanu. Podkreśla on, że jeszcze rok temu przysłowiowy nóż na giełdzie wciąż spadał, a dzisiaj jest dużo lepiej.

Teraz takie firmy serwisowe jak Weatherford International mogą żądać więcej pieniędzy od firm wydobywczych uczestniczących w wyścigu na zasobnych w surowiec polach naftowych zachodniego Teksasu (Permian Basin) i w innych rejonach USA, gdzie występują złoża łupkowe.

– W stosunku do grudnia ceny wzrosły średnio o 25 proc. – wskazuje Krishna Shivram , pełniący obowiązki prezesa Weatherford International, podkreślając „znaczny optymizm” w branży.

W wyścigu po nowe fundusze amerykańskie firmy mocno zdystansowały resztę świata pozyskując ponad dwie trzecie pieniędzy z łącznej puli 9,41 miliarda dolarów zebranej z ofert akcji minionym miesiącu. Referencyjna ropa West Texas Intermediate notowana jest na poziomie około 52,50 dolara za baryłkę, ponad 20 proc. powyżej średniej ceny z ubiegłego roku.

Sektor serwisowy został mocno doświadczony przez dekoniunkturę w rezultacie której ceny usług świadczonych na rzecz firm wydobywczych i poszukiwawczych spadły o ponad jedną trzecią co walnie przyczyniło się do wielkiej fali zwolnień na całym świecie która zmiotła 440 tys. etatów.

Mogą Ci się również spodobać

Odpisy na prawie 5 mld zł w Tauronie

Tauron przeprowadzi odpisy aktualizacyjne wartości majątku w Tauron Wytwarzanie i Tauron Ciepło w łącznej ...

#RZECZoBIZNESIE: Polska musi inwestować w OZE

2021 może być rokiem niedoboru mocy w Polsce – mówi Mariusz Mielczarek z General ...

Gazowa rura za wiatraki

Skandynawowie chcą wejść do polskich projektów wiatraków na morzu. Kartą przetargową może być ich ...

PGE wyklucza jedną z trzech lokalizacji budowy elektrowni jądrowej

PGE EJ1 wycofuje się z planów budowy elektrowni jądrowej na terenie Wydmy Lubiatowskiej Jak ...

Atomowy biznes Europy chce chronić klimat

Firmy energetyczne z Unii i Ukrainy podpisały manifest, zgodnie z którym będą wspólnie stawiać ...

Dogrywka dla OZE na tych samych zasadach

Ministerstwo Energii oraz Urząd Regulacji Energetyki zgadzają się na przeprowadzenie aukcji uzupełniającej dla odnawialnych ...