Ropy z Rosji będzie mniej

Bloomberg

Rosji kończą się rozpoznane złoża ropy i będzie jej pompować już tylko mniej. Za cztery lata wydobycie spadnie o 14 procent.

Scenariusz stresowy rozwoju sytuacji w rosyjskiej branży naftowej do 2035 r. opublikowało rosyjskie ministerstwo energetyki. Za bazę przyjęto tam cenę 30-31 db w latach 2016-2017, a do 2020 r. – 42 db. ceny gazu mają za cztery lata wzrosnąć do 175 dol./1000m3, a potem nie zmieniać się przez kolejne pięć lat, podała gazeta Wiedomosti.

Wydobycie ropy, jak zakładają kremlowscy urzędnicy, może za cztery lata spaść do 460 mln ton czyli 14 proc. w stosunku do rekordowego 2015 r. Choć w dokumencie nie ma o tym mowy, to analitycy zwracają uwagę, że powodem takiego spadku będzie niedobór inwestycji w nowe złoża. Stare, odkryte jeszcze w czasach sowieckich już są na ukończeniu. W końcu 2012 r. pod młotek trafiły ostatnie działki wielkich złóż syberyjskich – Łodoczne (zasoby to 43 mln t ropy i 70 mld m3 gazu), Imiłorskie (193 mln t ropy i 24 mld m3 gazu) i Siewiero-Rogożnikowskie (146 mln t i 14 mld m3) zostały wystawione na przetarg. To ostatnie dostępne na lądzie, przebadane i częściowo już eksploatowane złoża. Ich odkrycie nastąpiło jeszcze w czasach ZSRR. Złoża leżą w okręgu Chanty-Mansijskim. Walkę o nie wygrały: Rosneft, Surgutneftegaz i Łukoil.

Problemem Rosji jest teraz fakt, że to co jeszcze jest do wydobycia wymagać będzie nie tylko nowych prac geologicznych, ale i dużo większych niż w czasach ZSRR, nakładów a także dostępu do najnowszych technologii.

Na dziś Rosja wciąż ma największe zasoby gazu ziemnego na świecie i siódme ropy. Ale są one już wyeksploatowane w ponad połowie. Nieprzebrane bogactwa Arktyki leżą m.in. na arktycznym szelfie Rosji. Chodzi o złoża z dna mórz Oceanu Lodowatego: Karskiego, Peczorskiego, Barentsa, Ochockiego i Zachodnio-Syberyjskiego. Ale nakłady są na ich eksploatację tak ogromne, że przy ropa musiałaby kosztować ponad 120 db, by były opłacalne.

it

Mogą Ci się również spodobać

Polska może sprowadzać z USA realne ilości LNG

Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych „realne” ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany ...

Inwestorzy przestraszyli się planowanej emisji akcji Tauronu

Spora część analityków uważa, że mniejszościowi akcjonariusze spółki będą czuć się pokrzywdzeni. Kurs akcji ...

Białoruś: Eksplodowały transformatory w elektrowni atomowej

Przyczyną wstrzymania pracy białoruskiej elektrowni atomowej był wybuch transformatorów napięciowych. Produkcja prądu została wstrzymana ...

Niespokojne czasy. KGHM podczas globalnego sztormu

Pandemia koronawirusa, wojna handlowa USA- Chiny, Zielony ład i Brexit to tylko kilka czynników, ...

W gazoporcie powstanie drugie nabrzeże

Do 2021 r. grupa Gaz-System ma wybudować dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków z LNG ...

Zielone bierze górę

Po raz pierwszy w historii świata uruchomiono więcej nowych mocy odnawialnej energetyki aniżeli bazujących ...