Arabia Saudyjska traci rating

Bloomberg

Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Arabii Saudyjskiej o dwa oczka do poziomu A-.

– Ceny ropy naftowej na rynkach światowych nie przestają spadać. Dodatkowo prognozujemy, że w latach 2016-2019 możemy się spodziewać dalszego spadku popytu na surowiec. Gospodarka Arabii Saudyjskiej jest bardzo mocno uzależniona od wpływów z eksportu ropy i dlatego uważamy, że obecna sytuacja będzie miała ogromny i negatywny wpływ na jej stabilność – czytamy w opublikowanym komunikacie.

Pesymistyczny wydźwięk komunikatu nie oznacza, że analitycy S&P całkowicie stracili wiarę w gospodarkę Arabii Saudyjskiej. Perspektywa oceny jest stabilna, gdyż jak czytamy, agencja oczekuje szybkich działań ze strony władz w Rijadzie.

Nie będzie to jednak łatwe zadanie. Niezwykle rozbudowany i hojny system świadczeń dla obywateli to z jednej strony coś, do czego wszyscy już dawno się przyzwyczaili, a z drugiej najmocniejsza podstawa władzy obecnie panującej rodziny królewskiej. To oznacza, że wprowadzenie polityki zaciskania pasa może się okazać wyjątkowo skomplikowane.

Mogą Ci się również spodobać

Rothschild zarobi na Ukrainie

Największy ukraiński koncern państwowy, Naftogaz, zawarł kontrakt z firmą inwestycyjną Rothschild na usługi doradcze ...

Energetyka: podstawowe paliwo to węgiel

Polityka energetyczna Polski będzie realizowana według scenariusza zrównoważonego. Przewiduje on, że w perspektywie połowy ...

Rosja produkuje rekordowo dużo ropy

Produkcja ropy naftowej w Rosji wzrosła do rekordowego poziomu. W przyszłym tygodniu ma się ...

Małe wiatraki nad przepaścią. Powód? Wyższy podatek

W lutym przedstawiciele resortów finansów, energii oraz infrastruktury mają się spotkać z właścicielami wiatraków. ...

Niemcy zaczną w 2020 r. zamykać elektrownie węglowe

Niemcy zaczną zamykać elektrownie węglowe w 2020 r. — przewiduje projekt ustawy. Całkowite odejście ...