S&P tnie naftowe ratingi

Bloomberg

Agencja ratingowa Standard&Poor’s ścięła ocenę Royal Dutch Shell oraz poinformowała, że w najbliższym czasie podda rewizji oceny łącznie siedmiu spółek z branży.

Agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła długoterminową ocenę Royal Dutch Shell (czwarta pod względem wielkości aktywów na świecie) z A+ do AA- i nie wyklucza dalszego obniżenia ratingu., podała agencja Bloomberg. Nowa ocena jest najniższa odkąd w 1990 r S&P ogłasza ratingi koncernu.

Agencja podała, że możliwa się zmiana ratingów innych siedmiu gigantów naftowej branży, dla których prognoza jest negatywna. Są to: BP, Eni, Repsol, Statoil, Statoil Forsikring, Statoil US Holdings i Total.

Decyzja jest spowodowana niską ceną ropy, która utrzymując się już od dłuższego czasu powoduje u koncernów określone problemy finansowe. Od lata 2014 ropa potaniała o ponad 75 proc. na tle nadmiernej podaży; spadku tempa wzrostu gospodarki Chin oraz odmowy przez OPEC obniżenia kwot wydobycia. Według Wood Mackenzie w wyniku spadku notowań światowe koncerny naftowe zamroziły inwestycje na ok. 400 mld dol. jeżeli sytuacja szybko się nie zmieni, to projekty będą w ogóle przerywane, a firmy zaczną redukować swój biznes.

Wcześniej agencja Moody’s uprzedziła o możliwości obniżenia ratingów kredytowych 175 firm wydobywczych i naftowych i gazowych. Agencja postawiła do przejrzenia z możliwością obniżenia oceny 69 spółek wydobywczych i poszukiwawczych z branży ropy i gazu w USA.

Mogą Ci się również spodobać

Kryzys dopadł Gazprom

Albo dalsze cięcie inwestycji, albo jeszcze większe długi. Przed takim dylematem stanęli szefowie rosyjskiego ...

Rozgrzane pompy Iranu

Pompy na polach naftowych Iranu pracują na najwyższych obrotach. Za dwa miesiące Iran osiągnie ...

Unimot opublikował prospekt

Spółka chce pozyskać od inwestorów około 85 mln zł. Przeznaczy je głównie na rozwój ...

Czysta ropa popłynęła przez Ukrainę, ale nie Polskę

Po ponad dwóch tygodniach Ukraina wznowiła tranzyt rosyjskiej ropy naftociągiem „Przyjaźń” do odbiorców w ...

Szacunkowe dane Energi za IV kwartał

Energa miała w czwartym kwartale 2016 roku 502 mln zł EBITDA – wynika z ...

Przybędzie odbiorców gazu

W najbliższych siedmiu latach błękitne paliwo ma dotrzeć rurociągami do 74 gmin w Polsce. ...