Benzyna tańsza od wody pitnej

Bloomberg

Tak jest w Arabii Saudyjskiej, gdzie kierowcy tankują dziewięćdziesiątkę piątkę po 40 centów, podczas, gdy za półtora litra wody płacą 2,15 dolara.

W ciągu pół roku benzyna Special (odp. 95) potaniała w naftowym królestwie z 50 centów do 40 centów, podała agencja TASS. Podczas gdy paliwa tanieją, to żywność w Arabii drożeje:  woda mineralna Evian kosztuje już odpowiednik 2,15 dolara za 1,5 l, litr Pepsi – 80 centów, 6 jajek – 1,06 dol. Władze wprowadzają więc ceny regulowane na produkty uznane za podstawowe.

Sytuacja z tanią ropą ma więc dwie strony – ciemną – bo kierowcy na Bliskim Wschodzie przestali przechodzić na ekologiczne, mało paliwożerne pojazdy oraz jasną – rozpoczęły się reformy w gospodarce.

Od tego roku król Salman zdecydował o cofnięciu subsydiów dla branży paliwowej. Ma to zmniejszyć uzależnienie od eksportu surowców i pobudzić inne dziedziny gospodarki. Kraje Bliskiego Wschodu muszą to robić, bowiem gro analityków jest zdania, że tania ropa utrzyma się jeszcze długo.

Szanse na zapowiadane porozumienie między OPEC a eksporterami spoza organizacji, szczególnie z Rosją, są zdaniem ekonomistów, jeszcze mniejsze, aniżeli szanse na to, że OPEC ograniczy pompowanie.

Na londyńskiej giełdzie ICE Futures ceny kontraktów na markę Brent na marzec wzrosły o 1,2 proc. do 34,31 db. Amerykańska marka WTI zyskała 1,2 proc. i kosztuje 33,63 db.

Mogą Ci się również spodobać

Sesja OPEC bez decyzji, gorycz w Wiedniu

Ministrowie krajów OPEC nie potrafili ustalić w Wiedniu nowego limitu wydobycia ropy. Brak decyzji ...

Niższe marże w Lotosie i Orlenie

Gdański koncern zanotował nieznaczny spadek marzy rafineryjnej. W płockiej grupie niepokojące mogą być spadki ...

Poprzedni zarząd PGNiG bez absolutorium

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG nie udzieliło we wtorek absolutorium poprzedniemu zarządowi spółki. O nieudzielenie ...

Spustoszone tereny przemysłowe da się zrekultywować i sprzedać

Dziś szpecą okolicę, potęgują suszę i pustoszą środowisko naturalne. Ale odkrywki, pokopalniane śmietniska czy ...

Estonia mówi nie Brukseli i Gazpromowi

Rząd Estonii negatywnie ocenił wypracowaną w Brukseli ugodę między Komisją Europejską a Gazpromem. To ...

KE ostrzega Polskę w sprawie jakości powietrza

Kilka tysięcy euro dziennie może kosztować Polskę zaniedbywanie zobowiązań wobec Unii w zakresie jakości ...