Deficytowy eksport czarnego złota

Bloomberg

Wenezuela, Kolumbia i Ekwador coraz więcej tracą na sprzedaży swojej ropy. Kłopoty ma także Meksyk.

Wenezuela – posiadacz największych zasobów ropy na świecie – jest w najgorszej sytuacji do wielu lat. Nieudolnie zarządzana socjalistyczna gospodarka jest w ruinie, do tego spadają dochody z eksportu ropy – głównego źródła dochodów budżetu.

Wenezuela ma 3,7 proc. rynku eksportu ropy jednak od początku roku rodzima marka DCO sprzedaje się średnio po 15 db przy kosztach wydobycia przez państwowy PDVSA – 18 dolarów za baryłkę, podała agencja Reuters. Ropa z Wenezueli jest to surowiec tzw. ciężki, koszty jego wydobycia są dużo wyższe, aniżeli ropy np. z Bliskiego Wschodu.

Poniżej kosztów sprzedaje też Kolumbia (1,8 proc. globalnego rynku ropy). Marka Vasconia eksportowana jest po 21 db przy koszcie wydobycia 22 db. Podobna sytuacją jest z ropą z Ekwadoru (1 proc. światowego rynku), o czym publicznie mówił prezydent Rafael Correa.

Także Meksyk (2,5 proc. światowego eksportu) sygnalizował straty na sprzedaży swojego surowca. Koncern Pomex przyznał, że ropa z nowych złóż jest sprzedawana poniżej kosztów, choć w sumie cały eksport jeszcze daje zarobić.

Piątkowe odbicie ceny w górę, nie zmienia faktu, że od lipca 2014 r ropa z 114 db potaniała do poniżej 30 db. Wenezuela wiele razy domagała się od OPEC nadzwyczajnego posiedzenia, by zmienić dotychczasową strategię kartelu eksporterów. Jak dotąd bez powodzenia.

Mogą Ci się również spodobać

Zwolnienia w PKN Orlen

Nowy szef płockiego koncernu przeprowadza czystki na kierowniczych stanowiskach i zatrudnia zaufane osoby, które ...

Niespokojne czasy. KGHM podczas globalnego sztormu

Pandemia koronawirusa, wojna handlowa USA- Chiny, Zielony ład i Brexit to tylko kilka czynników, ...

Norwegia może wyhamować wydobycie

Po raz pierwszy od 18 lat Norwegowie mogą spowolnić swoje pompy. Oslo analizuje zmniejszenie ...

Nawet 40 mld zł na skablowanie sieci w Polsce

– Powstaje krajowy plan skablowania sieci. Będzie on częścią polityki energetycznej Polski – zapowiedział ...

Sąd oddalił skargę na Nord Stream

Niemiecki sąd nie widzi powodu, dla którego gazociąg miałby być bardziej zagłębiony niż obecnie. ...

Jest zgoda na IPO Aramco

Saudyjski regulator rynków finansowych wydał zgodę na przeprowadzenie IPO państwowego koncernu naftowego Aramco. Oferta ...