Deficytowy eksport czarnego złota

Bloomberg

Wenezuela, Kolumbia i Ekwador coraz więcej tracą na sprzedaży swojej ropy. Kłopoty ma także Meksyk.

Wenezuela – posiadacz największych zasobów ropy na świecie – jest w najgorszej sytuacji do wielu lat. Nieudolnie zarządzana socjalistyczna gospodarka jest w ruinie, do tego spadają dochody z eksportu ropy – głównego źródła dochodów budżetu.

Wenezuela ma 3,7 proc. rynku eksportu ropy jednak od początku roku rodzima marka DCO sprzedaje się średnio po 15 db przy kosztach wydobycia przez państwowy PDVSA – 18 dolarów za baryłkę, podała agencja Reuters. Ropa z Wenezueli jest to surowiec tzw. ciężki, koszty jego wydobycia są dużo wyższe, aniżeli ropy np. z Bliskiego Wschodu.

Poniżej kosztów sprzedaje też Kolumbia (1,8 proc. globalnego rynku ropy). Marka Vasconia eksportowana jest po 21 db przy koszcie wydobycia 22 db. Podobna sytuacją jest z ropą z Ekwadoru (1 proc. światowego rynku), o czym publicznie mówił prezydent Rafael Correa.

Także Meksyk (2,5 proc. światowego eksportu) sygnalizował straty na sprzedaży swojego surowca. Koncern Pomex przyznał, że ropa z nowych złóż jest sprzedawana poniżej kosztów, choć w sumie cały eksport jeszcze daje zarobić.

Piątkowe odbicie ceny w górę, nie zmienia faktu, że od lipca 2014 r ropa z 114 db potaniała do poniżej 30 db. Wenezuela wiele razy domagała się od OPEC nadzwyczajnego posiedzenia, by zmienić dotychczasową strategię kartelu eksporterów. Jak dotąd bez powodzenia.

Mogą Ci się również spodobać

Litwa: Płytkie rzeki, drogi prąd

Z powodu bardzo niskich stanów wód, Litwie zaczyna brakować prądu. Cena idzie w górą ...

Nowa sieć stacji paliw w Polsce

W Łomży (woj. podlaskie) została otwarta pierwsza w Polsce stacja paliw pod marką Avia. ...

Bruksela stawia na LitPol Link 2

Komisja Europejska jest zdania, że synchronizacja systemów energetycznych republik bałtyckich z Zachodem powinna się ...

Regulacje hamują rynek

Branża gazownicza krytykuje przepisy o dywersyfikacji, taryfach i zapasach. Najdłużej i najmocniej krytykowaną regulacją ...

Budujmy swoje rury

W Unii Europejskiej trwa batalia o rozbudowę rurociągu Nord Stream. Rosjanie nie chcą, aby ...

Polska biotechnologia trafi do USA

W Dakocie Północnej powstanie innowacyjna biorafineria, która zostanie wybudowana w oparciu technologię Biotechniki. Koszty ...