Jasiński: propaństwowiec, ale bez doświadczeń

Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Wojciech Jasiński został prezesem PKN Orlen w środę późnym wieczorem. Zastąpił Jacka Krawca, który płockim koncernem kierował siedem lat.

Wojciech Jasiński to długoletni polityk i poseł PiS, a także były minister skarbu państwa. Pięć kadencji spędził w Sejmie jako poseł. Dwukrotnie bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła. Od wielu lat jest prezesem płocko-ciechanowskiego zarządu okręgowego PiS, a także członkiem Komitetu Politycznego tej partii.

Ma 67 lat i pochodzi z Płocka, gdzie pracował w oddziale NBP oraz w Spółdzielni Transportu Wiejskiego. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1976-82 był członkiem PZPR.

Przez trzy lata przebywał w USA, a po powrocie do kraju został delegatem pełnomocnika rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (1990-91) w ówczesnym woj. płockim.

W latach 1992-94 pracował w Najwyższej Izby Kontroli, gdy jej prezesem był Lech Kaczyński. Następnie był podsekretarzem stanu w resorcie sprawiedliwości (2000-2001).

Wcześniej, od 1997 do 2000 r., był członkiem zarządu, a następnie prezesem warszawskiej spółki Srebrna, której właścicielem jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w którego radzi zasiada prezes PiS.

W rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego był ministrem skarbu państwa (2006-2007). Jako szef tego resortu opowiadał się m.in. za prywatyzacją spółek poprzez giełdę oraz przeciwko sprzedaży GPW inwestorowi branżowemu. Podkreśla, że jest dumny z tego, iż jako szef resortu skarbu państwa był nazywany „hamulcowym prywatyzacji” przez tych, którzy – jak dodaje – „chcieli zarobić na prywatyzacji”.

Jasiński ma poglądy bardzo państwowe

– Wojciech Jasiński ma poglądy bardzo państwowe i jeśli dobierze sobie znakomitą ekipę, to może być bardzo dobrym prezesem – mówił w Trójce przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Krytycy podkreślają, że nowy prezes Orlenu nie ma żadnych doświadczeń w branży paliwowej, ani w zarządzaniu dużymi spółkami.

Skarb Państwa posiada obecnie 27,52 proc. udziałów w PKN Orlen, ale ze względu na rozdrobnienie pozostałej części akcjonariatu (powyżej 5 proc. udziałów posiadają jeszcze tylko Otwarte Fundusze Emerytalne Aviva i Naionale-Nederlanden) sprawuję faktyczną kontrolę właścicielską nad spółką.

Wojciech Jasiński (PiS) zarobki prezesów dużych spółek Skarbu Państwa są za wysokie!

Konferencja prasowa – PiS wnosi ustawę o podatku bankowym

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Anna Ogniewska: Rynek mocy zabetonuje system oparty na węglu

Scentralizowany system oparty na dużych blokach energetycznych, rodem z PRLu, to przestarzały model – ...

Rosjanie zbudują elektrownię atomową w kolejnym kraju

Kolejny kraj dołączy do grona posiadaczy siłowni jądrowych. Elektrownię w Uzbekistanie zbuduje za rosyjskie ...

Putin ogłosił nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego

Obrona monopolu Gazpromu zagranicą i przeciwdziałanie dyskryminacji rosyjskich koncernów energetycznych na świecie, to główne ...

Gazprom ma umowę na drugą nitkę Tureckiego Potoku

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek o podpisaniu w Amsterdamie kontraktu na budowę drugiej nitki ...

Gubin do zamrażarki? PGE mówi, że nie

Na wniosek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawieszono postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla ...

Walka ze smogiem pochłonie setki miliardów złotych

Około 750 mln zł pochłonie termomodernizacja domów najuboższych osób w 22 gminach z powietrzem ...