Jasiński: propaństwowiec, ale bez doświadczeń

Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Wojciech Jasiński został prezesem PKN Orlen w środę późnym wieczorem. Zastąpił Jacka Krawca, który płockim koncernem kierował siedem lat.

Wojciech Jasiński to długoletni polityk i poseł PiS, a także były minister skarbu państwa. Pięć kadencji spędził w Sejmie jako poseł. Dwukrotnie bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła. Od wielu lat jest prezesem płocko-ciechanowskiego zarządu okręgowego PiS, a także członkiem Komitetu Politycznego tej partii.

Ma 67 lat i pochodzi z Płocka, gdzie pracował w oddziale NBP oraz w Spółdzielni Transportu Wiejskiego. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1976-82 był członkiem PZPR.

Przez trzy lata przebywał w USA, a po powrocie do kraju został delegatem pełnomocnika rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (1990-91) w ówczesnym woj. płockim.

W latach 1992-94 pracował w Najwyższej Izby Kontroli, gdy jej prezesem był Lech Kaczyński. Następnie był podsekretarzem stanu w resorcie sprawiedliwości (2000-2001).

Wcześniej, od 1997 do 2000 r., był członkiem zarządu, a następnie prezesem warszawskiej spółki Srebrna, której właścicielem jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w którego radzi zasiada prezes PiS.

W rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego był ministrem skarbu państwa (2006-2007). Jako szef tego resortu opowiadał się m.in. za prywatyzacją spółek poprzez giełdę oraz przeciwko sprzedaży GPW inwestorowi branżowemu. Podkreśla, że jest dumny z tego, iż jako szef resortu skarbu państwa był nazywany „hamulcowym prywatyzacji” przez tych, którzy – jak dodaje – „chcieli zarobić na prywatyzacji”.

Jasiński ma poglądy bardzo państwowe

– Wojciech Jasiński ma poglądy bardzo państwowe i jeśli dobierze sobie znakomitą ekipę, to może być bardzo dobrym prezesem – mówił w Trójce przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Krytycy podkreślają, że nowy prezes Orlenu nie ma żadnych doświadczeń w branży paliwowej, ani w zarządzaniu dużymi spółkami.

Skarb Państwa posiada obecnie 27,52 proc. udziałów w PKN Orlen, ale ze względu na rozdrobnienie pozostałej części akcjonariatu (powyżej 5 proc. udziałów posiadają jeszcze tylko Otwarte Fundusze Emerytalne Aviva i Naionale-Nederlanden) sprawuję faktyczną kontrolę właścicielską nad spółką.

Wojciech Jasiński (PiS) zarobki prezesów dużych spółek Skarbu Państwa są za wysokie!

Konferencja prasowa – PiS wnosi ustawę o podatku bankowym

Mogą Ci się również spodobać

JSW szuka wsparcia u premiera Morawieckiego

Prezentacja przez Jastrzębską Spółkę Węglową planów rozwojowych w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w momencie, gdy ...

Szyszko: Polska gotowa na COP21

Polska będzie dążyła do nowego globalnego porozumienia klimatycznego krajów ONZ w Paryżu – poinformował ...

Rosneft ryzykuje w Kurdystanie

Władze Iraku ostrzegły zagraniczne koncerny przed zawieraniem umów naftowych z iracką prowincją Kurdystan. Kontrakt ...

Iran tematem szczytu Rosja-OPEC

W Moskwie trwają dziś rozmowy szef organizacji eksporterów ropy z ministrem energetyki Rosji. Tematem ...

Regulator chce jawnych aukcji dla ekoelektrowni

Rynek widzi sens zmian trybu przeprowadzania konkursu ofert na wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. ...

Galaktyczny jacht prezesa Łukoilu

Wagit Alekpierow prezes i główny udziałowiec Łukoilu, sprawił sobie niezwykły jacht. Galactics Super Nova ...