Jasiński: propaństwowiec, ale bez doświadczeń

Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Wojciech Jasiński został prezesem PKN Orlen w środę późnym wieczorem. Zastąpił Jacka Krawca, który płockim koncernem kierował siedem lat.

Wojciech Jasiński to długoletni polityk i poseł PiS, a także były minister skarbu państwa. Pięć kadencji spędził w Sejmie jako poseł. Dwukrotnie bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła. Od wielu lat jest prezesem płocko-ciechanowskiego zarządu okręgowego PiS, a także członkiem Komitetu Politycznego tej partii.

Ma 67 lat i pochodzi z Płocka, gdzie pracował w oddziale NBP oraz w Spółdzielni Transportu Wiejskiego. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1976-82 był członkiem PZPR.

Przez trzy lata przebywał w USA, a po powrocie do kraju został delegatem pełnomocnika rządu ds. reformy samorządu terytorialnego (1990-91) w ówczesnym woj. płockim.

W latach 1992-94 pracował w Najwyższej Izby Kontroli, gdy jej prezesem był Lech Kaczyński. Następnie był podsekretarzem stanu w resorcie sprawiedliwości (2000-2001).

Wcześniej, od 1997 do 2000 r., był członkiem zarządu, a następnie prezesem warszawskiej spółki Srebrna, której właścicielem jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, w którego radzi zasiada prezes PiS.

W rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego był ministrem skarbu państwa (2006-2007). Jako szef tego resortu opowiadał się m.in. za prywatyzacją spółek poprzez giełdę oraz przeciwko sprzedaży GPW inwestorowi branżowemu. Podkreśla, że jest dumny z tego, iż jako szef resortu skarbu państwa był nazywany „hamulcowym prywatyzacji” przez tych, którzy – jak dodaje – „chcieli zarobić na prywatyzacji”.

Jasiński ma poglądy bardzo państwowe

– Wojciech Jasiński ma poglądy bardzo państwowe i jeśli dobierze sobie znakomitą ekipę, to może być bardzo dobrym prezesem – mówił w Trójce przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Krytycy podkreślają, że nowy prezes Orlenu nie ma żadnych doświadczeń w branży paliwowej, ani w zarządzaniu dużymi spółkami.

Skarb Państwa posiada obecnie 27,52 proc. udziałów w PKN Orlen, ale ze względu na rozdrobnienie pozostałej części akcjonariatu (powyżej 5 proc. udziałów posiadają jeszcze tylko Otwarte Fundusze Emerytalne Aviva i Naionale-Nederlanden) sprawuję faktyczną kontrolę właścicielską nad spółką.

Wojciech Jasiński (PiS) zarobki prezesów dużych spółek Skarbu Państwa są za wysokie!

Konferencja prasowa – PiS wnosi ustawę o podatku bankowym

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Joanna Maćkowiak-Pandera: Taryfy prądu są reliktem PRLu

Nawet 160 zł rocznie mógłby oszczędzić statystyczny Kowalski, gdyby tylko delikatnie poprawić obecny kształt ...

Podejrzane belgijskie reaktory

Niemcy chcą, by Belgia zamknęła dwie swoje elektrownie jądrowe. Nie podobają im się też ...

Polska bez Gazpromu

Myśląc o strategii energetycznej państwa, należy zacząć od założenia doktrynalnego: czy chcemy dalszej współpracy ...

Akcje Gazpromu padły na twarz

Na moskiewskim parkiecie akcje gazowego giganta straciły dziś na wartości 3,7 proc.. Tak inwestorzy ...

PO: PiS wprowadził chaos w energetyce

Umowa PKN Orlen z rosyjskim Rosnieftem, a także odsunięcie w czasie wejścia w życie ...

Polska murem za węglem

UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Warszawa wahała się, czy poprzeć ten ...