Sukces emisji PKN Orlen

Bloomberg

Inwestorzy złożyli zapisy na prawie 4,3 mln obligacji detalicznych serii A płockiego koncernu. Tymczasem w ofercie było ich tylko 2 mln.

PKN Orlen poinformował, że w okresie subskrypcji na obligacje detaliczne serii A zapisało się dokładnie 1 188 inwestorów. Łącznie złożyli zapisy na prawie 4,3 mln walorów. Spółka przydzieliła ich 2 mln na zasadzie tzw. maksymalnego przydziału. Wartość maksymalnego przydziału wyniosła 4 237 papierów, co oznacza, że zapisy złożone przez poszczególnych inwestorów do tej liczby nie podlegały redukcji. Zastosowana metoda maksymalnego przydziału powoduje, że każdy z inwestorów, którego zapis został zredukowany może mieć różną stopę redukcji i nie jest możliwe wyliczenie takiego jednego reprezentatywnego wskaźnika dla wszystkich zredukowanych zapisów.

PKN Orlen oferował obligacje o wartości nominalnej 100 zł każda. Są to papiery czteroletnie o zmiennym oprocentowaniu opartym na stopie WIBOR dla 6 miesięcznych depozytów, która obecnie wynosi 1,81 proc., oraz 1-proc. marży. W efekcie dziś roczne oprocentowanie obligacji koncernu sięga 2,81 proc. PKN Orlen odsetki będzie płacił w okresach półrocznych w dniach 19 marca i 19 września. Ostateczny wykup nastąpi 19 września 2021 r. Papiery powinny zostać dopuszczone do obrotu na Catalyst 19 października.

Być może w najbliższych miesiącach PKN Orlen zdecyduje się przeprowadzić emisję kolejnych serii obligacji detalicznych. Na podstawie prospektu emisyjnego, który w lipcu zatwierdziła spółce Komisja Nadzoru Finansowego może łącznie zaoferować 10 mln walorów. Czas na emisję pozostałych papierów ma do 20 lipca przyszłego roku.

Poprzedni, podobny program publicznej emisji obligacji detalicznych, również o wartości 1 mld zł, miał miejsce w latach 2013-2014. Zakończonym ogromnym sukcesem.

Mogą Ci się również spodobać

Nowy pomysł Gazpromu

Rosjanie znów mają ograniczony dostęp do OPAL. Proponują więc, by ich europejscy klienci kupowali ...

Resort może zwiększyć „zielony” obowiązek

Nieco ponad tydzień zajęło posłom PiS przepchnięcie „małej” noweli OZE. Na tę „dużą” rządową ...

Węgiel z kopalń PGG tylko dla stałych klientów

Szef Polskiej Grupy Górniczej zapewnia, że spółka wywiązuje się z kontraktów na dostawy węgla. ...

Comprehensive actions are needed

Waste management alone is not everything. Education and innovativeness are equally important. The current ...

PGNiG poprawiło zyski

Gazownicza grupa więcej zarobiła pomimo spadku przychodów. Największe wzrosty zysków miały miejsce w segmentach ...

Wyłączność na negocjacje w Połańcu dla Enei

Enea uzyskała od Engie wyłączność na dalsze prowadzenie negocjacji w sprawie zakupu Elektrowni Połaniec. ...