Rekordowe wyniki MOL Group

Bloomberg

Węgierski koncern zanotował wzrosty przychodów i zysków we wszystkich czterech kluczowych obszarach prowadzonej działalności.

W I półroczu wartość jednego z kluczowych dla MOL Group wskaźników, czyli oczyszczonego wyniku CCS EBITDA wyniosła 371 mld forintów (1,3 mld dolarów). To o 23 proc. więcej niż zanotowano w tym samym czasie 2016 r. Koncern zwiększył też przychody we wszystkich segmentach prowadzonej działalności.

Na poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu zanotowano wzrost wyniku EBITDA o 45 proc. Skokowa zwyżka zysku była przede wszystkim efektem wzrostu cen surowców, w tym ropy Brent o 30 proc. Zanotowano też niższe koszty operacyjne. Średni poziom produkcji węglowodorów wyniósł 110 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy) dziennie, co było zgodne z prognozą na ten rok.

W segmencie rafineryjnym i petrochemicznym MOL Group ponownie osiągnął rekordowy wynik oczyszczony CCS EBITDA, tym razem wynoszący 186 mld forintów (652 mln dolarów), co stanowiło wzrost o 8 proc. Wpływ na kolejne zwyżki miały wysokie marże rafineryjne i zwiększona dostępność posiadanych aktywów, co skompensowało niższe marże odnotowane w petrochemii.

Rekordowy zysk EBITDA miała również miejsce w segmencie usług konsumenckich (detaliczny). Zwyżkował o 18 proc. m.in. dzięki silnym wzrostom w sprzedaży produktów pozapaliwowych. Wreszcie w segmencie gazowym wypracowano zysk EBITD o 12 proc. lepszy niż rok temu. To rezultat znacząco wyższych wolumenów i większych przychodów z opłat za świadczone usługi.

– Znacząco podnosimy naszą prognozę na rok 2017, z ponad 2 mld USD, do ponad 2,3 mld USD oczyszczonego wyniku CCS EBITDA, dzięki bardzo dobrym wynikom grupy w pierwszej połowie roku, stanowiącym potwierdzenie skuteczności naszego modelu biznesowego oraz jakości aktywów. Poczyniliśmy też kolejne ważne kroki w realizacji naszej strategii do roku 2030, podpisując kluczowe umowy w ramach naszego Projektu Poliole – mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL Group. Dodaje, że postępy w realizacji strategii oraz osiąganie maksymalnych zwrotów z istniejących aktywów to obecnie najważniejsze priorytety koncernu.

Mogą Ci się również spodobać

Ponowna korekta prognoz CEZ – teraz w dół

Czeski koncern energetyczny obniżył prognozę zysku EBITDA w całym 2017 roku do 52 mld ...

Sieczin nie wierzy w OPEC

Prezes największego rosyjskiego koncernu naftowego jest zdania, że OPEC przestała funkcjonować jako jedna organizacja. ...

Gazprom pojedzie koleją

Rosyjski rząd planuje jeden z największych i najtrudniejszych projektów transportowych w historii – najbardziej ...

Państwową energetykę dzieli podatek dla farm

Ustawa wiatrakowa wciąż budzi emocje. Nie wszyscy widzą podstawy do płacenia wyższej daniny od ...

Jesienią możliwa zmiana prawa dla ekosiłowni

Nowe, małe biogazownie i hydroelektrownie w ramach nowelizacji dostaną taryfy gwarantowane. Podczas obrad Parlamentarnego ...

Bruksela analizuje program wsparcia odbiorców elektryczności

Polska może chronić wybranych odbiorców przed rosnącymi cenami energii elektrycznej. Ale musi mieć pewność, ...