Rekordowe wyniki MOL Group

Bloomberg

Węgierski koncern zanotował wzrosty przychodów i zysków we wszystkich czterech kluczowych obszarach prowadzonej działalności.

W I półroczu wartość jednego z kluczowych dla MOL Group wskaźników, czyli oczyszczonego wyniku CCS EBITDA wyniosła 371 mld forintów (1,3 mld dolarów). To o 23 proc. więcej niż zanotowano w tym samym czasie 2016 r. Koncern zwiększył też przychody we wszystkich segmentach prowadzonej działalności.

Na poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu zanotowano wzrost wyniku EBITDA o 45 proc. Skokowa zwyżka zysku była przede wszystkim efektem wzrostu cen surowców, w tym ropy Brent o 30 proc. Zanotowano też niższe koszty operacyjne. Średni poziom produkcji węglowodorów wyniósł 110 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy) dziennie, co było zgodne z prognozą na ten rok.

W segmencie rafineryjnym i petrochemicznym MOL Group ponownie osiągnął rekordowy wynik oczyszczony CCS EBITDA, tym razem wynoszący 186 mld forintów (652 mln dolarów), co stanowiło wzrost o 8 proc. Wpływ na kolejne zwyżki miały wysokie marże rafineryjne i zwiększona dostępność posiadanych aktywów, co skompensowało niższe marże odnotowane w petrochemii.

Rekordowy zysk EBITDA miała również miejsce w segmencie usług konsumenckich (detaliczny). Zwyżkował o 18 proc. m.in. dzięki silnym wzrostom w sprzedaży produktów pozapaliwowych. Wreszcie w segmencie gazowym wypracowano zysk EBITD o 12 proc. lepszy niż rok temu. To rezultat znacząco wyższych wolumenów i większych przychodów z opłat za świadczone usługi.

– Znacząco podnosimy naszą prognozę na rok 2017, z ponad 2 mld USD, do ponad 2,3 mld USD oczyszczonego wyniku CCS EBITDA, dzięki bardzo dobrym wynikom grupy w pierwszej połowie roku, stanowiącym potwierdzenie skuteczności naszego modelu biznesowego oraz jakości aktywów. Poczyniliśmy też kolejne ważne kroki w realizacji naszej strategii do roku 2030, podpisując kluczowe umowy w ramach naszego Projektu Poliole – mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL Group. Dodaje, że postępy w realizacji strategii oraz osiąganie maksymalnych zwrotów z istniejących aktywów to obecnie najważniejsze priorytety koncernu.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG otrzymało koncesję w Norwegii

W ramach 23-ciej rundy koncesyjnej grupa pozyskała 25-proc. udziałów w koncesji poszukiwawczo – wydobywczej ...

Przyśpiesza budowa niemieckiego odcinka Nord Stream-2

Rosjanie są pewni swego, pomimo braku zgody Danii. Do układania rur podmorskiego odcinka dwóch ...

Drogi rosyjski gaz dla Donbasu

Rosjanie sprzedają separatystom z Donbasu gaz drożej niż Ukraina kupuje na zachodnie Europy. W ...

Blisko 21 mld zł na inwestycje Energi do 2025 r.

Inwestycje planowane przez Energę do 2025 r. pochłoną 20,6 mld zł. Spółka przewiduje poszukiwanie ...

Krym: i stała się światłość

Ukraina przywróciła zasilanie półwyspu, a władze Krymu, wbrew wcześniejszym deklaracjom, przyjęły to z ulgą ...

Lepsza kondycja Unimotu

Specjalizująca się w handlu paliwami płynnymi, prądem i gazem spółka, znacząco poprawiła wyniki w ...