Nie będzie podwyżki opłaty paliwowej

Bloomberg

Wycofanie się polityków PiS z pomysłu zwiększenia obciążeń podatkowych na rynku paliw płynnych nie wywarło większego wrażenia na giełdowych inwestorach.

W poniedziałek wieczorem, Prawo i Sprawiedliwość poinformowało o wycofaniu projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który przewidywał m.in. zwiększenie opłaty paliwowej o 25 gr. brutto na każdym litrze sprzedawanego w Polsce paliwa. – Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli – powiedział PAP Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Reakcje giełdowych inwestorów na te zapowiedzi polityków ekipy rządzącej były umiarkowane. Na otwarciu dzisiejszej sesji kursy akcji producentów paliw minimalnie zyskiwały na wartości. Walory PKN Orlen rosły o 0,5 proc., a Grupy Lotos o 0,4 proc. Tymczasem oba koncerny popierały nową inicjatywę ustawodawczą. Co więcej aktywnie przekonywały, że podwyżka opłaty paliwowej nie musi oznaczać wzrostu cen paliw, gdyż te przede wszystkim kształtowane przez międzynarodowe czynniki makroekonomiczne.

Bez zmian pozostał kurs Unimotu, firmy specjalizującej się m.in. w imporcie i sprzedaży hurtowej oleju napędowego i autogazu. Nie zmieniały się też ceny akcji firm transportowych, które w największym stopniu mogły odczuć skutki zwiększenia danin na rzecz Skarbu Państwa.

Największymi beneficjentami nowych regulacji, w sposób pośredni, miały zostać przedsiębiorstwa budowlane, gdyż projekt ustawy zakładał dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Posłowie PiS przekonują jednak, że nie rezygnują z realizacji tego celu. Pieniądze na drogi mają teraz pochodzić z innych źródeł. Z jakich na razie nie ujawniono. W efekcie również kursy akcji giełdowych firm budowalnych, na otwarciu istotnym dzisiejszej sesji, nie ulegały zmianom.

Mogą Ci się również spodobać

Bruksela przedstawiła Europejski Zielony Ład

To będzie zapewne najambitniejszy projekt tej Komisji Europejskiej. Europejski Zielony Ład ma być kluczowym ...

Jesteśmy skazani na import prądu

W pierwszym półroczu więcej energii wpłynęło do Polski, niż wypłynęło z kraju. Ten trend ...

Magazyny energii rodzą się w bólach

Rynek magazynowania energii w Polsce praktycznie nie istnieje. Tymczasem jest on podstawą udanej transformacji ...

Dnia Wątłe światełko w tunelu

W rządzie widać ruch w kierunku lekkiego ulżenia branży wytwarzającej prąd z odnawialnych źródeł ...

Budowa szybu Grzegorz w kopalni Sobieski ma się zakończyć w 2023 r.

Tauron zaczyna uciekać z węgla. Znamy strategię spółki

Wyłączenie ośmiu bloków węglowych, sprzedaż kopalni Janina i spółki Tauron Ciepło – firma z ...

Bruksela bada, czy Gazprom utrudnia tranzyt

Komisja Europejska sprawdzi, czy Rosjanie nie łamią umowy z Ukrainą. Chodzi o zaniżanie ciśnienia ...