Rekordowe wydobycie OPEC

123rf.com

Oficjalnie rozmawiają o zamrożeniu wydobycia, a tak naprawdę pompują na najwyższych obrotach. W kwietniu pompy krajów OPEC wydobyły rekordową ilość ropy.

W kwietniu wydobycie ropy krajów-eksporterów OPEC sięgnęło 33,217 mln baryłek/doba, podała agencja Bloomberg. To największe wydobycie od 27 lat, czyli od momentu, kiedy agencja prowadzi swoją ewidencję. Inaczej oblicza pompowanie OPEC agencja Reuters. U niej rekord 29-letni padł w styczniu (32,65 mln bd), a w kwietniu wypompowano 32,64 mln bd.

Obie agencje podkreślają, że wynik to efekt sytuacji w Iranie, gdzie kraj nadrabia czas stracony w wyniku zachodnich sankcji i chce jeszcze w tym roku osiągnąć wynik sprzed ich wprowadzenia. Iran już pompuje 3,5 mln bd, a do końca roku chce osiągnąć 4 mln.

Teheran nie zgodził się na zamrożenie wydobycia, na czym bardzo zależało tak kilku członkom OPEC w tym Arabii Saudyjskiej i Wenezueli a także Rosji. Tym samym do porozumienia w tej sprawie nie doszło.

Bloomberg podkreśla, że także lider OPEC Arabia Saudyjska zwiększyła w kwietniu pompowanie o 80 tys. bd osiągając 10,27 mln bd czyli najlepszy wynik od listopada 2015 r. Największy spadek wydobycia zanotował Kuwejt; ma to związek ze strajkiem w branży, który miał miejsce w połowie kwietnia.

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy kurs akcji PKN Orlen

Podczas dzisiejszej sesji kurs akcji płockiego koncernu przekroczył historyczny poziom 100 zł. Powodów wzrostu ...

Kazachstan zagraża OPEC+

Popyt na ropę stanie się większy od podaży w II półroczu przyszłego roku… Chyba ...

OPEC zwiększył dostawy ropy, a cenom surowca to nie pomaga

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje już drugą sesję. Producenci ropy z ...

Gminy ostrożne z podwyżką danin od turbin

Samorządy chcą rządowej interpretacji przepisów dotyczących podatków od wiatraków. Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica ...

Nadciąga rok strat Gazpromu

Gazowy gigant przyznał, w 2016 roku sprzedaż gazu w Rosji przyniesie mu stratę ok. ...

Energia do samochodów na prąd nie powinna pochodzić z węgla

Dla redukcji CO2 ważny jest sposób pozyskiwania energii – zarówno do produkcji, jak i ...