Baltic Pipe strategiczna dla Polski

AFP

Inwestycja Baltic Pipe jest strategiczna dla Polski, z satysfakcją odnotowuję zrozumienie dla realizacji tej inwestycji – powiedziała premier Beata Szydło po spotkaniu w Warszawie z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem.

Premier na konferencji prasowej poinformowała, że głównym tematem rozmowy były kwestie gospodarcze. Beata Szydło zaznaczyła, że polskie i duńskie firmy wspólnie realizują „strategiczną dla Polski” inwestycję Baltic Pipe.

– Z satysfakcją odnotowuję, że jest zrozumienie dla realizacji tej inwestycji i że dzięki tej inwestycji bezpieczeństwo energetyczne Polski będzie dużo większe – podkreśliła.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

Beata Szydło powiedziała, że rozmowa dotyczyła także ewentualnych zmian, które mogą dotyczyć stanowiska KE ws. stałego mechanizmu relokacji uchodźców.

– Stanowisko Polski jest zdecydowane, że nie będziemy wyrażali zgody na zmiany stanowiska w tym zakresie – mówiła.

Premier dodała, że spotkanie dotyczyło również kwestii bezpieczeństwa regionu.

– Z niepokojem odnieśliśmy się do tych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach na Bałtyku z udziałem rosyjskich samolotów – powiedziała.

Baltic Pipe poprawi naszą sytuację negocjacyjną z Gazpromem

Połączenie gazowe Baltic Pipe poprawi za kilka lat naszą sytuację negocjacyjną z Gazpromem – uważa minister skarbu Dawid Jackiewicz.

– To zupełnie inaczej ustawi kontekst geopolityczny naszego kraju – ocenił.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

– Według mnie projekt norweski, czyli połączenie naszej infrastruktury gazowej z Norwegią jest absolutnie istotne, ważne i mam nadzieję osiągalne w perspektywie najbliższych kilku lat. To zupełnie inaczej ustawi kontekst geopolityczny naszego kraju, ustawi nas w zupełnie innej sytuacji w negocjacjach z Gazpromem za kilka lat – powiedział w poniedziałek minister skarbu.

– I to jest dla mnie osobiście niezwykle istotne, ale głos decydujący w tym przypadku należy do strategów energetycznych, czyli do Ministerstwa Energii – dodał szef MSP.

Mogą Ci się również spodobać

Wysoki rachunek za walkę rządu z wiatrakami

Ceny prądu wzrosną, bo wytwórcy przerzucą się m.in. na biomasę. Nie tylko przedsiębiorcy rozwijający ...

Polska wciąż jest atrakcyjna

Zainwestowaliśmy w rozwój gospodarki ponad 630 mln dol. – mówi Beata Stelmach, prezes GE ...

Nord Stream 2 i ukraiński krzyk rozpaczy

Kijów otwiera drzwi najbogatszej spółki paliwowo-energetycznej dla zagranicznych inwestorów i liczy, że to powstrzyma ...

Były prezes Lotosu nie przyznaje się

Prokuratura postawiła czterem osobom zarzuty niegospodarności w zarządzaniu mieniem gdańskiej spółki. Były prezes nie ...

Lotos bliżej zagospodarowania nowych złóż

Koncern w II kwartale przyszłego roku chce ruszyć na Bałtyku z wydobyciem ropy na ...

Paliwa będą dalej tanieć

Wkrótce cena baryłki ropy może spaść do 20 dol. W Polsce przyniesie to zniżkę ...