Iran stawia na Ukrainę, Rosja – na Polskę

Bloomberg

Irańska ropa może trafiać do Unii tranzytem przez Ukrainę. Rosja odpowiada zwiększeniem dostaw m.in. do Polski.

O rozmowach Kijowa i Teheranu poinformował wicepremier Henadyj Zubko. – Jesteśmy zainteresowani różnicowaniem dostaw produktów naftowych na Ukrainę; a Iran jest też zainteresowany zróżnicowaniem swojego eksportu. Dlatego rozmawiamy nie tylko o tranzycie ropy, ale i o jej przerobie w ukraińskich rafineriach oraz o przechowywaniu w naszych podziemnych magazynach. To bardzo ciekawe propozycje i nad nimi pracujemy – cytuje agencja Prime.

Zubko dodał, że strony mają świadomość, iż tranzyt irańskiej ropy do Unii przez Ukrainę ma znaczenie strategiczne. Podczas trwającej wizyty ukraińskiej delegacji w Teheranie, rozmawiano z ministrem ropy a we wtorek dojdzie do spotkania z wiceprezydentem. Irańskie plany są nie w smak liderowi rynku ropy w Europie czyli Rosji. Rocznie sprzedaje ona na Starym Kontynencie ponad 220 mln ton. Teraz największy koncern państwowy Rosneft zapowiada zwiększenie jeszcze w tym roku dostaw o 3-5 proc. do 29 mln ton rurociągiem Przyjaźń, podał portal Lenta.

Koncern chce zwiększyć dostawy do Niemiec, Polski i Czech. Już podpisał umowę na dodatkowe 4,8 mln ton w ciągu dwóch lat do Niemiec dla firmy Total Oil Trading. W grudniu 2015 i styczniu 2016 roku spółka podpisała też dodatkową umowę z PKN Orlen i Grupą Lotos. Przewidują one zwiększenie dostaw ropy o 2,4 mln ton rocznie (od 6,0 mln do 8,4 mln ton rocznie) dla PKN Orlen i 300 tysięcy ton rocznie (2,8 mln ton rocznie) dla Grupy Lotos. Według rosyjskich analityków Europa jest dla Rosneft najważniejszym rynkiem.

– Dlatego koncern mógł tu pójść na dumping, aby zwiększyć swój udział w rynku i przygotować się na powrót irańskiej ropy, która była na nim obecna do wprowadzenia sankcji. Jeżeli jednak rozwinie się między dostawcami wojna cenowa, to Rosneft ma wystarczający zapas wytrzymałości – ocenia Aleksandr Korniłow analityk firmy Aton.

Mogą Ci się również spodobać

Jesteśmy skazani na większy import prądu

Początek 2017 r. dawał nadzieje na to, że Polska z importera znów stanie się ...

Spalamy więcej obcego węgla

Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów do Polski wpłynęło już więcej czarnego paliwa z ...

W Enei nie powinno być negatywnych one-offów w tym roku

Enea nie boi się tegorocznych testów na utratę wartości aktywów konwencjonalnych. Poznańska grupa planuje ...

#RZECZoBIZNESIE: Na wzrosty cen ropy jeszcze poczekamy

Ceny ropy naftowej odbiły, ale nadal pozostają na stosunkowo niskich poziomach. Jak długo będzie ...

Baltic Pipe strategiczna dla Polski

Inwestycja Baltic Pipe jest strategiczna dla Polski, z satysfakcją odnotowuję zrozumienie dla realizacji tej ...

Polska zwiększyła zakupy ropy z Rosji!

W tym roku Rosja sprzedała za granicę najmniej ropy od trzech lat. To pochodna ...