Iran stawia na Ukrainę, Rosja – na Polskę

Bloomberg

Irańska ropa może trafiać do Unii tranzytem przez Ukrainę. Rosja odpowiada zwiększeniem dostaw m.in. do Polski.

O rozmowach Kijowa i Teheranu poinformował wicepremier Henadyj Zubko. – Jesteśmy zainteresowani różnicowaniem dostaw produktów naftowych na Ukrainę; a Iran jest też zainteresowany zróżnicowaniem swojego eksportu. Dlatego rozmawiamy nie tylko o tranzycie ropy, ale i o jej przerobie w ukraińskich rafineriach oraz o przechowywaniu w naszych podziemnych magazynach. To bardzo ciekawe propozycje i nad nimi pracujemy – cytuje agencja Prime.

Zubko dodał, że strony mają świadomość, iż tranzyt irańskiej ropy do Unii przez Ukrainę ma znaczenie strategiczne. Podczas trwającej wizyty ukraińskiej delegacji w Teheranie, rozmawiano z ministrem ropy a we wtorek dojdzie do spotkania z wiceprezydentem. Irańskie plany są nie w smak liderowi rynku ropy w Europie czyli Rosji. Rocznie sprzedaje ona na Starym Kontynencie ponad 220 mln ton. Teraz największy koncern państwowy Rosneft zapowiada zwiększenie jeszcze w tym roku dostaw o 3-5 proc. do 29 mln ton rurociągiem Przyjaźń, podał portal Lenta.

Koncern chce zwiększyć dostawy do Niemiec, Polski i Czech. Już podpisał umowę na dodatkowe 4,8 mln ton w ciągu dwóch lat do Niemiec dla firmy Total Oil Trading. W grudniu 2015 i styczniu 2016 roku spółka podpisała też dodatkową umowę z PKN Orlen i Grupą Lotos. Przewidują one zwiększenie dostaw ropy o 2,4 mln ton rocznie (od 6,0 mln do 8,4 mln ton rocznie) dla PKN Orlen i 300 tysięcy ton rocznie (2,8 mln ton rocznie) dla Grupy Lotos. Według rosyjskich analityków Europa jest dla Rosneft najważniejszym rynkiem.

– Dlatego koncern mógł tu pójść na dumping, aby zwiększyć swój udział w rynku i przygotować się na powrót irańskiej ropy, która była na nim obecna do wprowadzenia sankcji. Jeżeli jednak rozwinie się między dostawcami wojna cenowa, to Rosneft ma wystarczający zapas wytrzymałości – ocenia Aleksandr Korniłow analityk firmy Aton.

Mogą Ci się również spodobać

Trudne rozmowy z KE

Ustawa o rynku mocy wpada w poślizg. Na jakie ustępstwa pójdzie Polska? Ramy ustawy ...

Na stacjach paliw taniej nie będzie

Marże rafineryjne w Lotosie i Orlenie są niższe niż rok temu. Mimo to paliwa ...

Władimir Putin wierzy w Nord Stream-2

Rosyjski prezydent ]jest pewny, że rozbudowa gazociągu północnego nastąpi. W Europarlamencie rozpoczęła się batalia ...

Rośnie popyt na gaz i ropę w Chinach

Chińska gospodarka znacznie zwolniła, ale zapotrzebowanie na gaz i ropę w Państwie Środka rośnie. ...

Energa sprzeda prąd PGG

Do końca roku Energa Obrót sprzeda Polskiej Grupie Górniczej prawie 90 tys. MWh energii ...

A w Australii lato…

U nas dzisiaj początek zimy, a w Australii właśnie zaczyna się lato. I wysokie ...