Rosnieft bierze Wenezuelę

Bloomberg

Rosyjski gigant paliwowy będzie wydobywał ropę w dorzeczu Orinoko. Rosjanie to jedyni chętni na naftowe aktywa w Wenezueli.

Rosnieft i wenezuelski koncern PDVSA podpisały umowę zakupu przez Rosjan 23,33 proc. udziałów spółki joint venture Petromogagas, szukającej i wydobywającej superciężką wenezuelską ropę. Obecnie Rosnieft ma 16,67 proc. udziałów. Dzięki zakupowi zwiększy stan posiadania do 40 proc.. Pakiet 60 proc. pozostanie w rękach państwowego PDVSA.

Petromogagas w 2015 r. wydobył 7,7 mln ton ropy z dorzecza Orinoko i planuje zakup najnowszych technologii i zwiększenie efektywności zarządzania aktywami. Do tego potrzebne są pieniądze inwestora rosyjskiego.

Południowoamerykański kraj ma największe na świecie zasoby ropy (18 proc. wszystkich udowodnionych), ale i gospodarkę w całkowitej ruinie (inflacja bliska 200 proc., kartki, braki w zaopatrzeniu, niewydolny, przestarzały przemysł). Aby zwiększyć wydobycie potrzebuje zagranicznych inwestorów. Jednak nieudolność i nieprzewidywalność komunistycznych władz nie wzbudza zaufania zachodnich firm.

Rosnieft jest udziałowcem jeszcze w czterech projektach wydobywczych Wenezueli. Łączne zasoby złóż, na których pracują Rosjanie, sięgają 20,5 mld ton.

Mogą Ci się również spodobać

W poszukiwaniu alternatywy dla węgla

Rosnące ceny prądu skłaniają coraz więcej przedsiębiorstw działających w Polsce do zmiany swoich strategii ...

PGNiG: pełne magazyny gazu

Podziemne magazyny błękitnego paliwa w Polsce są już wypełnione w 98 proc. PGNiG zapewnia, ...

Rusza walka o skarby Arktyki

Rosja wystąpiła do ONZ o poszerzenie swojego terytorium na Oceanie Lodowatym. Do tych terenów ...

Statoil zachęca do dobrowolnych odejść

Norweski koncern energetyczny zachęca pracowników do dobrowolnych odejść. Każdy pracownik koncernu, który zdecyduje się ...

Nieunikniony zmierzch ery wydobycia węgla

Bruksela chce wprowadzać kolejne rozwiązania zmniejszające opłacalność wytwarzania prądu z węgla. Wyższe ceny praw ...

Na stacjach paliw taniej nie będzie

Marże rafineryjne w Lotosie i Orlenie są niższe niż rok temu. Mimo to paliwa ...