Rosnieft bierze Wenezuelę

Bloomberg

Rosyjski gigant paliwowy będzie wydobywał ropę w dorzeczu Orinoko. Rosjanie to jedyni chętni na naftowe aktywa w Wenezueli.

Rosnieft i wenezuelski koncern PDVSA podpisały umowę zakupu przez Rosjan 23,33 proc. udziałów spółki joint venture Petromogagas, szukającej i wydobywającej superciężką wenezuelską ropę. Obecnie Rosnieft ma 16,67 proc. udziałów. Dzięki zakupowi zwiększy stan posiadania do 40 proc.. Pakiet 60 proc. pozostanie w rękach państwowego PDVSA.

Petromogagas w 2015 r. wydobył 7,7 mln ton ropy z dorzecza Orinoko i planuje zakup najnowszych technologii i zwiększenie efektywności zarządzania aktywami. Do tego potrzebne są pieniądze inwestora rosyjskiego.

Południowoamerykański kraj ma największe na świecie zasoby ropy (18 proc. wszystkich udowodnionych), ale i gospodarkę w całkowitej ruinie (inflacja bliska 200 proc., kartki, braki w zaopatrzeniu, niewydolny, przestarzały przemysł). Aby zwiększyć wydobycie potrzebuje zagranicznych inwestorów. Jednak nieudolność i nieprzewidywalność komunistycznych władz nie wzbudza zaufania zachodnich firm.

Rosnieft jest udziałowcem jeszcze w czterech projektach wydobywczych Wenezueli. Łączne zasoby złóż, na których pracują Rosjanie, sięgają 20,5 mld ton.

Mogą Ci się również spodobać

Trzęsienie ziemi w zarządzie Unimotu

Po fatalnych wynikach finansowych za II kwartał i odwołaniu kluczowych osób z zarządu, na ...

Walka o nagrody w kopalniach

Związki zawodowe z największych spółek węglowych wnioskują o podniesienie górniczych uposażeń. Szanse na wywalczenie ...

Paliwa już nie stanieją

Od początku października ropa codziennie drożeje. We środę w Londynie baryłka Brenta kosztowała już ...

Większe zachęty w Niemczech za odchodzenie od węgla

Rząd Niemiec zamierza zwiększyć ponad dwukrotnie zachęty dla firm energetycznych, by przerabiały elektrownie węglowe ...

Rosja bez zaproszenia OPEC

Moskwa przyznaje, że dotąd nie otrzymała zaproszenia na spotkanie kartelu naftowego w przyszłą środę ...

Gigantyczne złoże ropy w Chinach

Odkrycie może wpłynąć na sytuację na rynku ropy. Chiny – największy pojedynczy importer czarnego ...