Naftowy bat na Białoruś

Bloomberg

Ponieważ Mińsk nie spłaca długu gazowego, a podniósł opłaty za tranzyt rosyjskiej ropy, to dostanie jej z Moskwy mniej. Dopóki się nie ukorzy.

Rosyjskie władze zapowiedziały obniżenie dostaw ropy na Białoruś o 12 proc. w pierwszym kwartale. Jeżeli to nie poskutkuje, Minsk dostanie jeszcze mniej surowca, dowiedziała się gazeta Kommersant. Ograniczenia już się zaczęły.

– Moskwa i Mińsk nie porozumiały się co do spłaty długu za rosyjski gaz przez Białoruś. Dług narósł od stycznia 2016 r i na koniec listopada wynosił 425 mln dol.. Moskwa powiązała więc spłatę długu z dostawami ropy, zmniejszając je z 5,3 mln t na kwartał do najpierw 3,5 mln ton a potem do 3 mln ton – pisze gazeta.

Rosjanie byli skłonni dać Białorusinom pewną zniżkę, ale druga strona chciała większych ustępstw. Moskwę nieprzyjemnie zaskoczyło także podniesienie o blisko 12 proc. taryf na tranzyt rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń przez Białoruś. Mińsk jest całkowicie zależny od dostaw surowców energetycznych z Rosji.

Przerabia ropę w swojej rafinerii i eksportuje paliwa na Zachód, co stanowi główne źródło dochodów budżetu. Sterowana ręcznie gospodarka kraju znajduje się w kryzysie, rośnie zadłużenie i możliwości pożyczania za granicą (MFW odmówił kredytu bo Mińsk nie realizuje reform rynkowych). W kasie państwa brakuje dewiz, stąd niespłacanie długu za gaz.

Białoruś domaga się dla siebie tych samych cen, jakie obowiązują na wewnętrznym rynku rosyjskim. Na to zgody Moskwy nie ma.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom – wielka miłość Austriaków

Zmasowany austriacki lobbing na rzecz Gazpromu to nie ślepa miłość, ale dobrze przemyślany biznes. ...

Idą drożyzna i spowolnienie

Splot negatywnych czynników wpływających na zwiększenie kosztów przedsiębiorstw niestety narasta. W przyszłym roku firmy ...

Gazprom: pożyczka z Chin sygnałem uzależnienia

Rosyjski koncern Gazprom otrzymał kredyt z Bank of China o wartości 2,17 mld USD. ...

Gerhard Schroeder na czele Rosneft

Były kanclerz Niemiec stanął na czele rady dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego. To pierwszy obcokrajowiec ...

Zimowe widmo niedoboru mocy

Wytwórcy prądu zaplanowali znacząco więcej remontów na najmroźniejszy miesiąc roku. PSE mówi „nie”. Tylko ...

Wenezuela zrywa dostawy ropy

Tonący w kryzysie kraj ma już miesiąc opóźnienia w realizacji naftowych kontraktów. Ceny ropy ...