Ropa trysnęła na Białorusi

Bloomberg

Pozbawiony głównych surowców energetycznych kraj, doczekał się złoża ropy. Ale nie ma powodów do entuzjazmu.

O odkryciu ropy poinformowała państwowa firma Bielorusneft: „W grudniu na naftowej mapie Białorusi pojawiło się nowe złoże. Jego za zasobność jest szacowana na 1,69 mln ton ropy. Bardziej dokładne oceny zostaną dokonane w tym roku”.

Ropa trysnęła w tzw. Rowie Pripackim – strukturze geologicznej położonej na terenie trzech rejonów – homelskiego, mohylowskiego i mińskiego, w sumie jest to 100 tys. km kw.. Na tym terenie znajdują są trzy obszary roponośne, trzy gazo i roponośne oraz trzy gazonośne.

Pierwsze złoże zostało odkryte przez sowieckich geologów już w 1936 r, w 1950 r znaleziono tam pierwszy gaz ziemny. W sumie w rowie geolodzy oznaczyli 156 złóż. Dlaczego więc Białoruś całą potrzebną ropę i gazu importuje z Rosji?

Odkryte złoże, podobnie jak i pozostałe, zaliczają się do kategorii trudno dostępnych. Surowiec znajduje się na dużych głębokościach (do 6,1 km) w materiałach o niewielkiej przepuszczalności, a to sprawia, że uruchomienie przemysłowego wydobycia jest bardzo kosztowne.

Ropa białoruska jest lekka, o niskiej zawartości siarki i substancji smolistych. Zawarte w złożach wolne gazy to przede wszystkim (80-95 proc.) metan, co czynie wydobycie niebezpiecznym.

Mogą Ci się również spodobać

Ceny gazu mogą wzrosnąć

Wszystkie firmy importujące błękitne paliwo do Polski będą musiały tworzyć zapasy. To spowoduje wzrost ...

Potężne tąpnięcie kursu JSW. Związkowcy zawiadamiają premiera

W reakcji na doniesienia „Rzeczpospolitej” notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej spadają w poniedziałek przed południem ...

Etiopia afrykańskim pionierem w przetwarzaniu śmieci w energię

Pierwsza w Afryce elektrownia produkująca energię ze śmieci powstała w stolicy Etiopii. W okolicy ...

Rosja gotowa zwiększyć wydobycie ropy naftowej

Rosja ma wystarczające możliwości produkcyjne, by do rekordowego poziomu zwiększyć wydobycie ropy naftowej, ale ...

Więcej Gazpromu w Unii

Rosyjski koncern ma już ponad jedną trzecią unijnego rynku gazu. A chce więcej. – ...