Orlen wśród największy klientów Rosneft

Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Chiński CNPC, szwajcarski Glencore i polski PKN Orlen kupują najwięcej ropy u rosyjskiego giganta paliwowego Rosneft.

Forbes sporządził listę pięciu głównych klientów Rosneft. Obecnie na czele jest CNPC — China National United Oil Corporation z zakupami na poziomie 20,4 mln ton rocznie. Jednak jeżeli szwajcarski Glencore sfinalizuje transakcję zakupu (wraz z katarskim funduszem) 19,5 proc. akcji Rosneft, to dostanie też pięcioletni kontrakt, który wyniesie spółkę na pozycję drugiego klienta.

Kontrakt opiewa bowiem na dodatkowe 220 tys. baryłek ropy dziennie, czyli 10,9 mln ton rocznie. Jeżeli dodać do tego 9,3 mln ton, które rocznie importuje Glencore teraz u Rosneft, to wychodzi 20,2 mln t rocznie. Na trzecim miejscu jest PKN Orlen z 10 mln t importu rosyjskiej ropy a piątkę zamyka francuski Total – 9,1 mln ton.

Jak podkreśla agencja Prime, Glencore będzie nie tylko jednym z kluczowych klientów, ale też zostanie największym sprzedawcą rosyjskiej ropy. Firma jako jedyna wśród głównych odbiorców, nie kupuje surowca na potrzeby dalszego przerobu, ale po to by nim handlować.

Glencore znany jest z działań na tzw. rynkach podwyższonego ryzyka. Działała w Kolumbii w czasie wojny rządu z partyzantami FARC i w Demokratycznej Republice Kongo w czasie wojny domowej.

W Rosji w 2013 r udzieliła Rosneft kredytu 10 mld dol. (razem z innym handlarzem surowcami – Trafigura) w zamian za 46,9 mln t ropy w ciągu 5 lat.

W minionym roku spółka ROS-GIP Ltd-SPV założona do współpracy z Rosneft sprzedała na światowych rynkach 8,1 mln t rosyjskiej ropy. Do tego firma kupiła też 5,4 mln t u innych rosyjskich producentów stając się największym handlarzem rosyjską ropą.

Na razie nie wiadomo jak zmienią się i czy w ogóle się zmienią po zmianie akcjonariatu, zasady handlu ropą z Rosneft. PKN Orlen ma kontrakt zawarty bezpośrednio z Rosneft.

Mogą Ci się również spodobać

Spada import gazu na Ukrainę

Kolejny rok Ukraina udowadnia, że może importować mniej gazu i że nie musi to ...

Brytyjski inwestor nie chce likwidacji kopalni Krupiński

Tamar Resources, który chciałby wydobywać węgiel w Polsce, traci cierpliwość. W mocnych słowach podsumowuje ...

Wodny gigant stanął w Gruzji

Gotowa jest największa od półwiecza elektrownia wodna Gruzji. Zbudowali ją Norwegowie i Hindusi. Kosztowała ...

Litwa pod unijnym prądem

Republiki bałtyckie zmniejszają zależność energetyczną od Rosji. Dziś po raz pierwszy prąd popłynął między ...

Estonia mówi nie Brukseli i Gazpromowi

Rząd Estonii negatywnie ocenił wypracowaną w Brukseli ugodę między Komisją Europejską a Gazpromem. To ...

Płock: farma fotowoltaiczna na składowisku odpadów

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych (ZUOK) w Kobiernikach pod Płockiem planuje budowę farmy fotowoltaicznej o ...